آشنایی با انواع باتری خودرو۱۳۹۸/۱۰/۱۷
باتری خودرو

باتری خودرو

آشنایی با انواع باتری خودرو 

همه ی ما می دانیم که باتری خودرو یکی از مهم ترین قطعات اتومبیل به شمار می رود. این قطعه به عنوان قلب الکتریکی خودرو محسوب می شود. قصد داریم انواع باتری خودرو را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم. 

معرفی انواع باتری خودرو

باتری سیلد (اتمی)

یکی از انواع باتری خودرو باتری سیلد یا اتمی است که در کشور ما به باتری خشک نیز معروف است. برخی از افراد تصور می کنند که در داخل این باتری ها اسید یا الکترولیت وجود ندارد. داخل این باتری ها نیز مانند باتری های اسیدی الکترولیت وجود دارد اما به علت ساختار و جنس صفحات که در این نوع باتری وجود دارد، اسید داخل آن کاهش پیدا نمی کند و نیازی به چک کردن سطح اسید در این مدل وجود ندارد.
به همین علت است که این نوع باتری را بدون نگهداری یا مراقبت می نامند. بیشتر افراد این سوال را دارند که چگونه می توانیم از حالت شارژ یا دشارژ باتری اتمی آگاهی پیدا کنیم. بر روی این باتری ها سه حالت وجود دارد که وقتی سبز رنگ باشد نشان از سلامت باتری دارد. در صورتی که سیاه یا سفید بود باتری نیاز به شارژ یا تعویض دارد.

باتری اسیدی

از دیگر انواع باتری خودرو می توانیم به باتری اسیدی اشاره کنیم. باتری اسیدی گونه ای از باتری خودرو است که در سال 1859 توسط یک فیزیکدان فرانسوی اختراع شده است. یکی از دلایل استفاده از این نوع باتری هزینه ی پایین آن ها است.  این نوع باتری ها از تعدادی صفحات سربی ساخته شده که به صورت لایه لایه در کنار هم قرار می گیرند که این همه ی آن ها در محلول آب و اسید سولفوریک قرار دارند. 
در این نوع باتری بهتر است هر چند هفته یکبار محلول آب باتری چک شود.

نکات نگهداری انواع باتری خودرو

 • اولین مورد در رابطه با نگهداری انواع باتری خودرو این است که در صورتی که می خواهید مدتی طولانی یعنی بیش از چهار روز از اتومبیل تان استفاده نکنید باتری را از روی خودرو برداشته یا بست را جدا کنید.
 • از شارژ بی دلیل یا اضافه در انواع باتری خودرو اجتناب کنید.
 • جلوگیری از سولفاته شدن قطب باتری ها
 • خودروی خود را در فصول سرد سال در جایی مناسب پارک کنید و از سرد شدن باتری جلوگیری کنید.
 • از تکان های شدید انواع باتری خودرو بپرهیزید.
 • در صورتی که قصد دارید بست ها را در انواع باتری جا بزنید از آچار استفاده کرده و با ضربه و اعمال فشار این کار را انجام ندهید.
 • برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به باتری خودرو می توانید از اجسامی مانند تیوپ و کائوچو در زیر باتری استفاده کنید.
 • اگر قصد دارید باتری را از خودرو جدا کنید ابتدا کابل منفی و سپس مثبت را جدا کنید.
 • باتری های اتمی و اسیدی از رایج ترین انواع باتری خودرو هستند که در بازارهای ایران موجود هستند. باتری های اتمی گران تر از اسیدی بوده و به همان میزان نیز مزایایی نیز به دنبال دارد.  
   
نویسنده :صفرزاده

باتری خودرو

قیمت باتری

خرید باتری خودرو

باتری اسیدی

باتری اتمی


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.