علت گرم شدن باتری ماشین و راهکارها۱۳۹۸/۱۲/۰۲
گرم شدن باتری ماشین

گرم شدن باتری ماشین

علت گرم شدن باتری ماشین و راهکارهای کاهش آن

علت گرم شدن باتری ماشین چیست؟ گرم شدن باتری ماشین بسیار خطرناک است. علت این مسئله این است که در صورتی که رگولاتور دینام دچار اشکال شده و عملکرد صحیحی نداشته باشد نمی تواند کار خود را درست انجام بدهد. در این حالت ژنوراتور ها ولتاژ اضافی به باتری ارسال می کنند و باعث گرم شدن بیش از اندازه ی باتری اتومبیل می شود.
در صورتی که الکترولیت در باتری به نقطه ی جوش نزدیک بشود، اسید موجود در باتری در همه ی جهات پخش خواهد شد. یکی از نشانه های گرم شدن باتری خودرو ایجاد بویی شبیه به تخم مرغ گندیده است که در صورت استشمام این بو سریعا اقدام نمایید.

در زمان گرم شدن باتری خودرو چه نکاتی را باید رعایت کنیم

در صورتی که باتری خودروی شما یا به اصطلاح جوش آورد سریعا تومبیل تان را خاموش کنید.
در صورت گرم شدن باتری خودرو ماشین شما باید به مدت یک شبانه روز خاموش بماند و استارت نخورد.
برای رعایت ایمنی لازم بعد از خنک شدن اتومبیل با استفاده از دستکش و عینک مخصوص کابل منفی برتاری اتومبیل تان را با آچار جدا نمائید.
در صورتی که باتری اتومبیل شما  از نوع اسیدی است. لازم است که سرپوش بررسی آب را برداشته  وضعیت آب باتری را چک کنید. در صورتی که باتری شما نیاز به آب داشته باشد کمی آب مقطر در آن بریزید.
در حال حاضر استفاده از باتری های اتمی و بدون نیاز به نگهداری رایج شده است در این صورت مرحله قبلی حذف خواهد شد.
برای تشخیص علل گرم شدن باتری خودرو با استفاده از ابزار مناسب تسمه ی مارپیچ را بردارید و سپس با استفاده از سوکت آلتر ناتور را با احتیاط جدا کنید. پس از از جدا شدن آلترناتور برای تشخیص سلامت یا خرابی آن را به تعمیرگاه ببرید و آن را تست کنید. در صورت خرابی آلترناتور و رفع اشکال آن باتری پس از نصب مجدد احیا خواهد شد در غیر این صورت مشکل از خود باتری خواهد بود.

نگهداری از باتری خودرو 

همان طور که قبلا اشاره کردیم گرم شدن باتری خودرو وضعیت بسیار خطرناکی برای اتومبیل شما ایجاد می کند که یکی از دلایل آن خرابی آلترناتور است و دیگری خرابی باتری است که خرابی باتری نیز علت های خاص خود را دارد. در صورتی که از باتری خود به درستی نگهداری کنید عمر مفید آن را افزایش خواهید داد.
باتری ها در خودرو به عنوان یک قطعه ی کاملا اساسی در ساختمان اتومبیل است که وظایفی مانند استارت زدن و تامین روشنایی خودرو را بر عهده دارد در صورتی که باتری خودروها به هر دلیلی اشکال داشته باشند 
عوامل مختلفی وجود دارد که باعث تسریع خرابی در باتری خودرو می شود که عبارتند از شارژ عمیق، گرم شدن باتری خودرو، ضربه و لرزش که باعث تشکیل رسوب می شود. توجه داشته باشید که سولفاته شدن یکی از عوامل اصلی و تاثیر گذار بر خرابی باتری است. 
عوامل مختلفی برای افزودن طول عمر باتری وجود دارد در صورتی که از باتری های اسیدی استفاده می کنید از محکم بودن درب باتری اطمینان حاصل کنید. سطح الکترولیت را در این نوع باتری ها در فواصل زمانی مختلف چک کنید. ازدیگر مواردی که باید رعایت کنید تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سرباتری است. چک کردن تسمه و دینام نیز از موارد با اهمیت در افزایش طول عمر باتری هستند.

نکات مهم در افزایش عمر باتری ماشین

این موارد را یک بار پیش از آغاز فصل سرما و همچنین قبل از شروع فصول گرم سال انجام دهید. در صورتی که از باتری های غیر سیلدی استفاده می کنید سطح آب آن را چک کنید در صورت پایین بودن سطح الکترولیت می توانید مقداری آب مقطر به آن اضافه کنید. 

  • در صورتی که تمایل دارید باتری خودرو شما عمر بالایی داشته باشد از شارژ کردن بیش از حد آن پرهیز کنید.
  • باتری خودرو را در مجاورت گرما قرار ندهید زیرا گرم شدن باتری خودرو باعث کم شدن عمر آن خواهد شد.
  • در فصول سرد سال باتری را در دمای مناسب نگه دارید بهتر است خودروتان را در محیط مناسبی پارک کنید.
  • باتری را چک کنید و اطمینان کنید که از سطح اتکای مناسبی برخوردار باشد.
  • از استارت زدن های بی جا و طولانی مدت اجتناب کنید.
  • هیچ وقت اجازه ندهید که باطری به صورت کامل تخلیه بشود.
  • توجه داشته باشید که رطوبت زیاد باعث کم شدن طول عمر باتری خودرو خواهد شد. 

این موارد عواملی هستند که باعث می شود عمر مفید باتری خودروی شما کم شود. 

نویسنده :رادپور

گرم شدن باتری ماشین

خرابی باتری

راهکار جلو گیری از خرابی

باتری ماشین


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.