استارت ماشین و راهکارهای افزایش قدرت استارت۱۳۹۸/۱۲/۰۴
استارت در خودرو

استارت در خودرو

آشنایی با خودرو و راهکارهای افزایش قدرت استارت خودرو

یکی از اجزای مهم برای راه اندازی ماشین استارت خودرو است. استارت وظیفه ی به چرخش درآوردن ابتدایی موتور برای روشن شدن ماشین را بر عهده دارد. استارت را می توان نوع پیشرفته هندل های قدیمی در اتومبیل های اولیه به شمار آورد که بوسیله ی آن چرخش اولیه ی موتور ایجاد شده و منتهی به روشن شدن موتور اتومبیل خواهد شد.

استارت خودرو را بهتر بشناسیم

استارت خودرو به عنوان یک موتور الکتریکی شناخته می شود که نیروی الکتریسیته یا برق را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند. نحوه ی عملکرد خود رو به این شکل است که برق از باتری خودرو گرفته می شود و پس از عبور از سیم پیچ هایی که درون استارت وجود دارند که باعث چرخیدن چرخ دنده های موجود در استارت می شود، این فرآیند باعث شده که چرخ دنده های استارت با چرخ دنده های موتور اتومبیل درگیر شده و باعث چرخیدن آن بشود. 
برای اینکه اتومبیل شما روشن شود لازم است که دور به حدی برسد که موتور به دور راه اندازی لازم برای حرکت خودرو برسد. دور حداقلی برای موتورهای اتومبیل ها در هر دقیقه 100 دور است. زمانی که سوئیچ اتومبیل خود را بچرخانید انرژی الکتریکی از باتری به استارت منتقل می شود پس از آن استارت اقدام به چرخاندن موتور و سپس روشن شدن آن خواهد شد.

نحوه کار استارت خودرو چیست

همان طور که قبلا اشاره کردیم استارت به عنوان یک موتور الکتریکی است که با کمک سیم پیچ های به کار رفته در ساختمان خود و همچنین ذغال های موجود در آن با ورود جریان الکتریکی که به درون آن وارد می شود و باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی می شود میدان به وجود آمده نیز باعث چرخیدن آرمیچر در درون استارت خودرو خواهد شد.
این عملکرد باعث باعث می شود که چرخ دنده ها در جهتی که تنظیم شده اند به حرکت درآمده و به شکل هم زمان باعث به حرکت درآمدن موتور هم خواهد شد. نکته قابل توجه در ساختار استارت این است که به شکل معمول استارت خودرو را به گونه ای طراحی می کنند که قابلیت چرخش آن تنها در یک جهت باشد. علت هم این است که بعد از روشن شدن اتومبیل دور موتور باعث چرخیدن استارت خودرو در جهت معکوس نشود که نتیجه ی آن آسیب زدن به قطعات استارت است.
البته لازم به ذکر است که بدانید در برخی از طراحی های دیگر استارت خودرو به نحوی طراحی شده است که در زمان کار کردن چرخ دنده های موجود در استارت کمی به جلو متمایل شده و با موتور برخورد کرده و رها می شود. در این حالت اگر سوئیچ را بعد از روشن شدن اتومبیل همچنان نگه داشته و ماشین در حال استارت خوردن باشد امکان درهم شکستن قطعات داخلی خودرو وجود دارد که عامل آن عدم هماهنگی دور موتور و دور استارت است که باعث آسیب های جدی به اتومبیل شما خواهد شد.

چگونه قدرت استارت زدن خودرو را افزایش دهیم

از آن جا که استارت زدن خودرو نقطه ی شروع حرکت اتومبیل به شمار می آید این مسئله از حاسیت بالایی برخوردار است. بالارفتن قدرت استارت زدن خودرو در یک روز زمستانی یک مسئله ی بسیار مهم است. برای بالا بردن قدرت استارت زدن خودرو می توانید از هیترهایی استفاده کنید که در حال حاضر بسیار معمول شده است.
این هیترها باعث می شوند که بوسیله ی گرما موتور اتومبیل و مایعاتی که در آن وجود دارد حالت مطلوبی گرفته و استارت زدن آسان تر و گردش آن بهترصورت بگیرد .
در برخی مواقع اتومبیل ها امکان اتصال به این هیترها را ندارند در این صورت چه باید کرد. برای اینکه بتوانید قدرت استارت زدن ماشین خود را افزایش بدهید از سلامت باتری خودرو خود اطمینان حاصل کنید و در کنار آن از روغن سینتتیک استفاده کنید. 
از آن جا که افزایش قدرت استارت زدن در فصول سرد سال بسیار اهمیت دارد باید قبل از شروع سرما دو گزینه را مد نظر داشته باشید ممکن است از نظر شما باتری سالم باشد اما از نظر یک کارشناس برق خودرو عملکرد صحیحی نداشته باشد برای اطمینان از سلامت باتری خودرو بهتر است آن را به مراکز تست باتری ببرید. استفاده از روغن سینتتیک به علت سبک بودن این ماده قدرت استارت خودرو شما را بالا می برد. اگر از خودرو ها یا کامیون های مدرن استفاده می کنید روغن مناسب و موجود آن ها سینتتیک است در صورتی که اتومبیل شما قدیمی است برای بالا بردن قدرت استارت از این روغن استفاده کنید. 

نویسنده :رادپور

استارت ماشین

افزایش قدرت استارت

موتور

خودرو


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.