استارت - استاپ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
استارت - استاپ

استارت - استاپ

آشنایی با سیستم استارت - استاپ 

آیا تا به حال نام سیستم استارت - استاپ را شنیده اید؟ در چند سال اخیر این سیستم بر روی اتومبیل های هیبریدی و غیر هیبریدی استفاده می شود. علت نصب این سیستم کاهش مصرف سوخت در زمان ترافیک های شهری و حرکت ماشین ها است. 

کارکرد سیستم استارت- استاپ چگونه است

وظیفه ی سیستم استارت- استاپ این است که در توقف های طولانی مدت مانند ترافیک های طولانی مدت و ایستادن پشت چراغ قرمزها است. عملکرد این سیستم به نحوی است که به صورت خودکار و بدون دخالت راننده اتومبیل خاموش می شود در ادامه طراحی آن به نحوی است که بلافاصله در زمانی که راننده تصمیم به حرکت مجدد می کند اتومبیل به شکل خودکار روشن می شود. 
اصلی ترین وظیفه سیستم استارت-استاپ در خودروها کاهش مصرف سوخت است. تحقیقات نشان داده است که استفاده از این نوع سیستم ها تا 10 درصد مصرف سوخت را کاهش می دهند. این سیستم در دهه 70 میلادی توسط کمپانی تویوتا در زمان بحران سوختی طراحی شده است. مهم ترین وظیفه ی این سیستم به حداقل رساندن زمان مرده کارکرد اتومبیل است. علت این است که در زمان نسبت تولید آلاینده ها به مسافت طی شده به بالاترین حد خود می رسد زیرا موتور بدون حرکت است اما تولید آلایندگی می کند. 
سیستم استارت- استاپ ابتدا به صورت آزمایشی بر روی تویوتا کراون نصب شد به این شکل که پس از 1.5 ثانیه اتومبیل به شکل خودکار متوقف می شد. استفاده از این سیستم ثابت کرد که در ترافیک بسیار سنگین توکیو اتومبیل تا ده درصد کاهش سوخت داشته است. گرچه این سیستم به شکل تئوری عملکرد خود را به اثبات رساند اما به دلیل پیچیدگی هایی که داشت مورد توجه رانندگان در آن زمان قرار نگرفت. با از بین رفتن بحران نفتی راه حل هایی که آلترناتیو بودند نیز از رده خارج شدند. در دهه ی 80 میلادی یکبار دیگر فولکس واگن استفاده از این سیستم را مطرح کرد که آن هم مورد استقبال قرار نگرفت.
در سال های اخیر دوباره بحران سوخت و مهم تر از آن آلودگی محیط زیست مطرح شد این سیستم مورد استفاده قرار گرفت.
استفاده از سیستم استارت- استاپ برای استفاده از خودرو های هیبریدی طراحی شده است زیرا هدف اصلی این خودرو ها کاهش مصرف سوخت است. به همین دلیل شرکت های اتومبیل سازی به هیچ عنوان از راه حل های کاهش مصرف سوخت در خودروهای هیبریدی نمی گذرند. بنابراین سیستم های استارت- استاپ در این خودروها به صورت استاندارد نصب شده است.
با گذشت زمان خودروسازان بزرگ متوجه ی مزایای زیاد این سیستم شده و موضوع نصب این سیستم بر روی اتومبیل های غیر هیبریدی مطرح شده است. در حال حاضر تقریبا بیشتر شرکت های اتومبیل سازی در سراسر دنیا سیستم های استارت- استاپ را بر روی اتومبیل های خود نصب می کنند. 

سیستم استارت- استاپ ساده یا پیچیده

ممکن است به نظر بیشتر افراد عملکرد سیستم استارت- استاپ بسیار ساده باشد، که فقط وظیفه ی روشن و خاموش کردن اتومبیل را به عهده دارد. ممکن است این سوال پیش بیایید این عملیات را راننده هم می تواند انجام دهد. ولی واقعیت امر چیز دیگری است با خاموش شدن موتور بیشتر تجهیزات نیز از کار خواهند افتاد. یکی از مهم ترین تجهیزاتی که با خاموشی موتور از کار خواهند افتاد ایرکاندیشن یا کولر اتومبیل است که به شکل مستقیم از موتور تغذیه می شود و با خاموش شدن موتور از کار خواهد افتاد. این اتفاق در روزهای گرم باعث گرم شدن کابین اتومبیل و غیر قابل تحمل شدن فضا می شود. 
در صورتی که در سیستم های استارت- استاپ کمپروسور ایرکاندیشن به یک موتور الکتریکی وصل شده در هنگام خاموش بودن موتور اتومبیل وظیفه ی روشن بودن کولر را بر عهده دارد. یکی دیگر از قطعات که در سیستم های استارت- استاپ به وسیله ی یک موتور الکتریکی مجزا هندل می شوند سیستم واتر پمپ است که به جای اتصال مستقیم به موتور اتومبیل به یک موتور الکتریکی متصل شده است.
در گذشته تولید کنندگان اتومبیل های غیر هیبریدی به علت کم نشدن لذت رانندگی از این نوع سیستم ها دوری می کردند اما در حال حاضر با بحران محیط زیست گرایش به سمت این نوع سیستم ها که منجر به کاهش سوخت و تولید آلایندگی می شود روی آورده اند. 
البته تفکرات غلطی در رابطه با این سیستم ها وجود دارد برخی از رانندگان عقیده دارند که استارت زدن مداوم باعث فرسایش خودرو خواهد شد اما طراحی سیستم های استارت- استاپ به نحوی طراحی شده است که بارها می توانند بدون ایجاد مشکل روشن و خاموش شوند. 

نویسنده :رادپور

استارت استاپ

خاموشی خودکار

سیستم استارت خودکار


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.