نگهداری ماشین در فصل زمستان۱۳۹۸/۱۲/۰۷
نگهداری ماشین در فصل زمستان

نگهداری ماشین در فصل زمستان

نگهداری ماشین در فصل زمستان

یکی از دغدغه های اصلی رانندگان در فصل زمستان نگهداری از اتومبیل شان است. برای عملکرد بهتر اتومبیل باید سیستم خودرو را با شرایط جوی جدید هماهنگ کنیم. مالکین خودرو وظیفه دارند که برای ایجاد این هماهنگی وسیله ی نقلیه ی خود را مورد باز بینی قرار دهند. 
ممکن است با شنیدن این موضوع تصور کنید که این کار نیاز به یک تخصص ویژه داشته و باید توسط کارشناس انجام شود. برای آشنایی با این موارد با ما همراه باشید.

نکات مهم برای آماده سازی خودرو در فصل زمستان

کنترل روغن موتور

یکی از مهم ترین موارد استفاده از روغن موتور متناسب با ساختار اتومبیل تان است که باعث می شود اتومبیل شما عملکرد متناسب با فصل را داشته باشد. به همین دلیل کارشناسان خودرو پیشنهاد می دهند که در هر فصل روغن اتومبیل خود را تعویض کنید. مکانیک های خودرو اعتقاد دارند که روغن خودرو مانند خون در رگ های اتومبیل است. روغن اتومبیل باید دو مشخصه ی کیفی ویژه داشته باشند. یکی از این مشخصات ویسکوزیته یا گرانروی آن است. به میزان رقیق یا غلیظ بودن روغن توجه کنید هر چه عدد بازه سمت راست بیشتر باشد و برای فصول گرم مناسب است. روغن موتورهای مناسب خودرو برای فصل زمستان مدل های رقیق آن است. اگر خودروی شما قدیمی است بهتر است در فصول سرد از روغن رقیق استفاده کنید.

پیش از حرکت خودرو را گرم کنید

این یک باور غلط که در روزهای سرد باید پس از استارت زدن پیشرانه باید به مدت چند دقیقه به صورت در جا کار کند تا گرم شود این یک روش کاملا اشتباه است. برای گرم کردن پیشرانه بهتر است بعد از استارت زدن خودرو خود را آرام آرام به حرکت درآورید. فشار ناگهانی بر روی پدال خودرو بعد از چند دقیقه می توانید از دنده ی سنگین سرعت خود را افزایش دهید. این روش علاوه بر اینکه به گرم شدن خودروی شما کمک می کند از اتلاف سوخت و آلودگی هوا نیز جلوگیری می کند. 

مراقبت از باتری خودرو

یکی از قسمت های خودرو که در هنگام کاهش دما بیشتر از دیگر اجزا درگیر می شود باتری اتومبیل است. زمانی که هوا به دمای صفر درجه می رسد به شکل تقریبی باتری نیمی از قدرت خود را از دست می دهد. اگر خودرو شما قرار است مدت زمان زیادی در هوای سرد باقی بماند. بهتر است اتومبیل را روشن کنید و مدت 15 تا 20 دقیقه به پیشرانه اجازه گرم شدن بدهید این امر باعث می شود که عمر مفید باتری افزایش پیدا کند.

به سیستم ترمز توجه کنید

یکی از مهم ترین سیستم ها در خودرو مجموعه ی ترمز است. ممکن است اشکالات موجود در این مجموعه در روزهای عادی بروز نکند اما احتمال زیادی وجود دارد که در روزهای سرد برفی و در مسیرهای لغزنده بروز کرده و اتفاق ناگواری برای شما رخ بدهد. 

ضد یخ را کنترل کنید

یکی از بدیهی ترین کارهایی که مالکان خودرو باید رعایت کنند استفاده از ضد یخ برای رادیاتور است برای اینکه عملکرد و کارایی اتومبیل شما بالا برود بهتر است هر دو سال یکبار ضد یخ را تعویض نمائید. اگر مدت زیادی است که به رادیاتور اتومبیل تان توجه نکرده اید بهتر است تا قبل از شروع فصل سرد به آن توجه کنید. 

چراغ های داخلی و خارجی اتومبیل تان را چک کنید

یکی از مهم ترین بخش های اتومبیل ها چراغ ها هستند. در صورتی که این قطعات وظایف خود را به درستی انجام ندهند باعث اتفاقات ناخوشایندی می شوند. چراغ ها باید به شکلی تنظیم شوند که دید در شب به سهولت انجام بگیرد. تصور کنید در هنگام رانندگی شبانه با یک سطح یخ زده روبرو شوید این امر باعث می شود که فرصتی برای واکنش نداشته باشید.

معاینه فنی

بهتر است هر چند وقت یکبار اتومبیل خود را نزد کارشناس خودرو برده تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. برخی از افراد عقیده دارند که خودشان برای سلامت خودرو دست به آچار شوند که تصمیم چندان جالبی نیست. بهتر است برای به یک مکانیک متخصص مراجعه کنید تا از هر لحاظ خودرو شما را چک کنید.

بررسی مایعات

در فصول سرد سال مایعات موجود در پیشرانه به حالت انقباض در می آیند. این حالت باعث می شود که مایعات به راحتی در همه جای اتومبیل گردش نکنند. بهتر است چند دقیقه زمان بگذارید تا مایعات از قبیل روغن هیدرولیک، روغن ترمز، روغن گیربکس، ضد یخ، را چک کرده و از وضعیت مطلوب آن اطمینان حاصل کنید. 

نویسنده :رادپور

نگهداری زمستانه

نگهداری از خودرو

کارکرد بهینه ماشین


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.