موتور TU5۱۳۹۸/۱۲/۲۶
موتور TU5

موتور TU5

معرفی موتور TU5 

موتور TU5 یکی از انواع موتورهایی است که در اتومبیل های مدل جدید استفاده می شود. این نوع موتور به عنوان یکی از اعضای خانواده ی موتورهای TU است که برای اولین بار در سال 1986 توسط کمپانی پژوسیتروئنPSA)  )  این نوع موتور را به عنوان جایگزین برای موتورهای خانواده ی X قرار داده است. 
موتور TU5 به همراه موتورTU3 در حال حاضر تعدادی از اتومبیل های نسل جدید از این موتورها استفاده می کنند. اولین اتومبیل داخلی که از موتور TU5 استفاده کرد پژو 206 بود که پس از آن دیگر مدل های تولیدی ایران خودرو از این نوع موتور استفاده کردند.

توضیحات موتور TU5

موتورTU5 در ابتدا زیر نظر متخصصان پژو سیترئن ساخته شده لازم به ذکر است بدانید این نولید با همکاری BMW صورت گرفته است. به علت عملکرد صحیح و برآوردن انتظارات سازندگی پس از تست کردن این موتور به عنوان موتور پایه در تولیدات سیتروئن شناخته شده است. به شکل معمول تمام اتومبیل های شرکت سیتروئن که شامل برلینگو، پژو 206، پژو 307، C2، C3، C4، Xsara هستند از این مدل موتور سوختی بهره می برند. نکته قابل ذکر این است که موتور TU5توانست همه ی احتیاجات بازار اروپا نسبت به یک موتور را مرتفع کند. 

مشخصات فنی موتور TU5

مشخصات فنی موتور TU5 به این ترتیب است حجم آن 1587 سی سی است و اندازه ی قطر داخلی 78.5 میلی متر همچنین اندازه ی قطر خارجی 82 میلی متر است. در ابتدای تولید موتور فوق را در دو حالت 8 و 16 سوپاپ تولید می کردند که در ادامه مدل 16 سوپاپ این موتور به تولید مجدد ادامه داد. جنس بدنه ی موتور بسیار محکم و از آهن ریخته گری ساخته شده و جنس سر آن آلومینیوم است این موتور 107 اسب بخار قدرت دارد. 

ویژگی های موتور TU5

این موتور در مقایسه با مدل های قبلی TU5 دچار تغییرات زیادی شده که یکی از آن ها بهبود عملکرد تزریق سوخت است همانطور که مستحضرید هر موتور 4 زمانه برای باز و بسته شدن دریچه خروجی و سوخت رسانی دارای یک الگوریتم مخصوص به خود است. 
برای ارتقا عملکرد موثر در هنگام بیرون رفتن گاز در یک بازه ی زمانی مناسب از روس کراس فلو استفاده می شود. به کارگیری این روش به این دلیل است که سوخت از یک سمت وارد شده و گاز از مسیر مقابل بیرون رود. استفاده از این سیستم باعث می شود که عملکرد موتور در حد مطلوب باشد و همچنین دوام بیشتری به آن خواهد بخشید.
برای احتراق مواد از یک سیستم انژکتوری کاملا اتوماتیک به نام ME 7.4 بوش استفاده می شود این سیستم به صورت خودکار و بدون اعمال سلیقه شروع به کار می کند. 
از ویژگی های بسیار مهم موتورTU5 استاندارد آلایندگی و مصرف سوخت مناسب، صدای کم، قدرت بالا، شتاب است. 

معایب موتورTU5چیست 

مسلما همه ی موتورهای به کار رفته در ساختمان اتومبیل ها دارای کاستی هایی هستند که TU5 نیز دارای معایبی است که به بررسی آن خواهیم پرداخت. 
معمولا این مدل از موتور بعد از گذشت 2 تا 3 سال دچار اشکالاتی از قبیل 

  • ایجاد صدای ناهنجار و غیر معمول
  • سیستم توزیع سوخت ضعیف می شود. 
  • عدم عملکرد پایدار
  • کوبل اینگنشتین می سوزد
  • دور موتور در اندازه 4000 دور در دقیقه از کار خواهد افتاد. 

نکته قابل توجه این است که تحقیقات نشان داده است که  سوخت نامناسب و عدم نگهداری مناسب موتور است که باعث می شود مشکلات انژکتوری برای اتومبیل شما روی دهد می توانید این مشکل را با اضافه کردن محلول تمیز کننده می توانید رفع کنید. 
یک نکته که بسیار تاکید شده این است که موتورTU5 در مقایسه با دیگر موتورهای استفاده شده در اتومبیل های داخلی از حساسیت و ظرافت بیشتری برخوردار است.
حتما این سوال پیش خواهد آمد که کدام یک از اتومبیل های داخلی از این مدل موتور استفاده می کنند. علاوه بر پژو 206، رانا و برخی از انواع پژو 405 استفاده می شود. نکته ی دیگر اینکه این موتور با طراحی گیربکس های مختلف در اتومبیل های مختلف باعث می شود که حس رانندگی متفاوت باشند. این دو نوع جعبه ی متفاوت که گیربکس MA و گیربکس BEضرایب متفاوتی در دو مدل جعبه دنده وجود دارد. در حال حاضر موتورTU5 جزو یکی از پرکاربرد ترین انواع موتور در ساخت خودروهای داخلی است. 

نویسنده :رادپور

موتور TU5

موتور پرشتاب

موتور پژو

موتور206


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.