نگهداری باتری خودرو در گرمای تابستان۱۳۹۹/۰۱/۰۸
نگهداری باتری خودرو

نگهداری باتری خودرو

نحوه نگهداری باتری خودرو در گرمای تابستان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید گرما تاثیرات منفی بیشتری نسبت به سرما بر روی باتری اتومبیل می گذارد. افزایش دما و در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفتن برای باتری خودرو بسیار مضر بوده و باعث می شود عمر مفید باتری کاهش پیدا کند. هیچکدام از ما تمایل ندارد در یک روز گرم تابستانی با یک اتومبیل خاموش مواجه شود برای عملکرد بهتر باتری در فصول گرم سال باید مواردی را رعایت کنید که با همدیگر به مرور آن می پردازیم.

نگهداری از باتری در فصول گرم سال

یکی از موارد مهم در مورد نگهداری از باتری اتومبیل در فصل تابستان چک کردن وضعیت باتری است. گرما باعث می شود که مایع باتری بخار شده و باعث بروز صدمات جبران ناپذیری شود. همان طور که می دانید عملکرد باتری اتومبیل براساس فرآیندهای شیمیایی طراحی شده است. یکی ازموثرترین عوامل که در تسریع فرآیندهای شیمیایی دخالت دارد وجود گرمای بیش از حد است که در انتها باعث خرابی باتری خودرو شما خواهد شد.
فراموش نکنید که در فصل های گرم سال به علت استفاده از کولر،سیستم های روشنایی و صوتی باعث می شود که باتری اتومبیل تحت فشار قرار بگیرد. نکته قابل ذکر این است که دمای بیشتر از 30 درجه سانتیگراد برای باتری بسیار ضرر دارد. تحقیقات ثابت کرده است که عمر باتری اتومبیل در فصل گرما بیشتر از 51 ماه است در حالی که عمر آن در فصول گرم سال به 30 ماه کاهش پیدا می کند. مدت دشارژ شدن باتری اتومبیل در فصل تابستان حدود 24 ساعت است این در حالی است که این فرآیند در فصل زمستان به مدت زمان چند روزه می رسد. این موضوع نشان می دهد که وجود گرما باعث تسریع خرابی باتری در فصل تابستان و گرما خواهد شد مطمئنا راه هایی برای نگهداری از باتری در برابر گرما وجود دارد که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

باتری را خنک کنید

در زمان گرما باتری اتومبیل نیز مثل دیگر موارد احساس گرما خواهد کرد. برای اینکه باتری خودرو را سرد کنیم باید چه کنیم پارک کردن اتومبیل در یک جای خنک و مناسب باعث خنک شدن باتری اتومبیل شما خواهد شد در صورت عدم وجود پارکینگ و محل پارک مناسب می توانید اتومبیل تان را در سایه پارک کنید. در صورت عدم وجود سایه از یک پوشش یا چادر برای خنک کردن کابین خودرو و تبعا باتری استفاده کنید. 

استارت زدن های پی در پی

یکی دیگر از گزینه ها که باعث خرابی باتری شما خواهد شد استارت زدن های پی در پی است. برخی اوقات مشاهده می کنیم که رانندگان برای صرفه جویی در مصرف بنزین اتومبیل خود را ترافیک خاموش می کنند. اما این یک تصور کاملا اشتباه است به این دلیل که دینام اتومبیل برای شارژ دوباره به زمان و نیرو نیاز دارد.

استفاده مناسب از باتری

یکی از ادوات فنی اتومبیل که در فصل گرما بسیار کارآمد باتری خودرو است. استفاده از سیستم های بسیار مانند سیستم تهویه مطبوع و همچنین سیستم های صوتی و الکترونیکی که فشار زیادی را بر باتری تحمیل می کند بهتر است در استفاده از باتری صرفه جویی کرده و استفاده بهینه ای داشته باشید.

تمیز کردن باتری

یکی دیگر از عواملی که در گرم شدن باتری اتومبیل تاثیر دارد وجود رسوبات در سر باتری و پایانه ها است. سولفاته شدن یا رسوب گرفتن سرباتری ها باعث می شود که در عملکرد باتری اتومبیل تاثیر مستقیم دارد. با تمیز کردن باتری اتومبیل باعث می شود که عملکرد اتومبیل شما بهتر شود.

چک کردن آب باتری

یک گزینه ی دیگر که در عملکرد مطلوب باتری خودرو تاثیر دارد چک کردن آب باتری است. لازم به ذکر است که این گزینه برای باتری های اسیدی کاربرد دارد. باتری های غیر سیلد یا اسیدی نیاز به نگهداری و چک کردن مایع یا الکترولیت دارند. باتری های اتمی یا بدون نگهداری نیاز به این گزینه ندارند. بهتر است افرادی که در مناطق گرمسیری زندگی می کنند و در فصول گرم سال هر دو هفته یکبار سطح الکترولیت باتری را چک کنید. افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند باید هر یک ماه یکبار سطح آب باتری را چک کنند. برای این کار بهتر است از آچار استفاده کرده و دقت لازم را به عمل آورید. در صورتی که باتری شما پوسته شفاف دارد می توانید سطح آب را از بیرون چک کنید. 

نویسنده :رادپور

باتری خودرو

نگهداری باتری خودرو

باتری خودرو در تابستان


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.