ولوو 500 FH۱۳۹۹/۰۱/۱۲
مشخصات ولوو 500 FH

مشخصات ولوو 500 FH

معرفی کشنده ولوو 500 FH

ولوو500 FH که در کشور ما به تلفظ فرانسوی معروف است و معمولا اف هاش گفته می شود. تولید این مدل از کامیون از سال 1993 آغاز شده و تا به امروز ادامه یافته است. این مدل از ولوو در انواع کشنده های سنگین و فوق سنگین این کامیون به عنوان قوی ترین کشنده در جهان معروف است. همچنین به عنوان یکی از پرطرفدارترین مدل های کامیون است که تولید بالایی دارد. 
جالب است بدانید این مدل کامیون در همه ی دنیا رواج داشته و می توان مشاهده کرد جز منطقه ی آمریکای شمالی دیده نمی شود. از این حیث می توان گفت این درجه از استقبال حتی در خودروهای سواری نیز به ندرت دیده شده است. کامیون کشنده ولوو در دو نوع مدل سنگین FH و مدل فوق سنگین FH16 تولید می شود. 
از ابتدای تولید تاکنون این کامیون ها 4 طراحی مختلف را پشت سر گذاشته که به مدل های سری اول تا چهارم معروف هستند.

مشخصات فنی کشنده ولوو FH500

کشنده ولووFH500 یکی از معدود مدل های کامیون در سراسر دنیا است که توانایی موتور آن بالا 500 اسب بخار است. در ادامه به بررسی مشخصات این خودرو می پردازیم:

موتور و گیربکس

موتور به کار رفته در این کامیون 6 سیلندر و با قدرت 500 اسب بخار است. موتور مورد نظر در مدل یورو 4  و به فناوری SCR مجهز شده است. گشتاور موجود در موتور به 2500 نیوتن متر رسیده و دور موتور از 1050 تا 1400 دور در دقیقه گزارش شده است. طراحی موتور به نحوی است که گنجایش 33 لیتر روغن را دارد. در کنار این موتور کشنده ولووFH500 مجهز به پیش گرم کن و فن الکتریکی ویسکوز همچنین ترمز موتور است.

باتری مناسب کشنده ولوو FH500 

در ابتدا باید بدانیم که کامیون یا تریلرهای کشنده معمولا یدک یا نیمه یدک ها را به دنبال خود می کشند. کشنده ولوو FH500 نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای حمل انواع کفی، کانتینر، کانکس استفاده می شود اما نقش باتری ها در کامیون های کشنده چیست؟ 
باتری در این نوع خودروها دو نقش اساسی دارد که نقش اولیه این است که باتری در هنگام استارت نیروی اولیه را به میل لنگ انتقال می دهد تا میل لنگ قادر به چرخیدن شود. در این زمان آمپر زیادی از باتری گرفته می شود. دومین وظیفه ی باتری خودروهای سنگین این است که در زمان خاموشی موتور وظیفه تامین نیروی لوازم صوتی، روشنایی همچنین جرقه زدن را برعهده دارد.
به این نکته توجه کنید زمانی که خودرو مورد نظر روشن می شود پس از آن همه ی کارها بر عهده ی دینام است. بیشترین زمان فعالیت باتری زمانی است که موتور روشن می شود است. معمولا مقدار آمپر که برای باتری کشنده وولوFH500در نظر می گیرند 225آمپر است که برای انتخاب بهترین نوع باتری برای انواع خودرو ها به باتری فابریک یا به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نمایید. معمولا در این نوع کشنده تریلی ولوو دو باتری 225 آمپر استفاده می شود. معمولا ولتاژ باتری در خودروهای سنگین 24 است.

معرفی سیستم الکترونیکی کشنده ولوو FH500

ولتاژ مورد نیاز                   24 ولت
باتری                               2 باتری 226 آمپر
ظرفیت آلترناتور                  110 
قدرت استارت                     5/7
مشخصات فنی کشنده ولوو HF500 

موتور

مدل موتور                         VOLVO D۱۳C۵۰۰ EU۵ SCR )Ad-Blue)
قدرت موتور                       ۳۶۸ كيلووات (۵۰۰ اسب بخار) در ۱۹۰۰ - ۱۴۰۰ دور در دقيقه
استاندارد آلايندگي                  EUROIV EEV
حداكثر گشتاور                      ۲۵۰۰ نيوتن متر در ۱۴۰۰-۱۰۵۰ دور در دقيقه
تعداد سيلندر                          ۶
حجم مجموع سيلندرها               ۱۲/۸ ليتر
ظرفيت روغن                        ۳۳ ليتر

کلاچ

نوع سيستم                                تك صفحه‌اي ، هيدروليك ، اورگانيك تقويت شده
مدل                                        CS۴۳B-OR
 قطر صفحه کلاچ                        ۴۳۰ ميليمتر

فرمان

نوع سيستم                                      سمت چپ تمام هيدروليك با قابليت تنظيم در دو جهت
گردش فرمان از حالت قفل به قفل            ۴/۵ دور
قطر غربيلك                                   ۴۵۰ ميليمتر
مدل                                           PSS-SING-ADj      

سیستم ترمز ولوو FH500

سیستم ترمزهای جلو و پشت دیسکی بوده و به دو مدار مستقل در جلو و پشت است که بوسیله ی هوای فشرده فعال می شود. سیستم به یک کمپرسور دو سیلندر تجهیز شده که ظرفیتی در حدود 1080 لیتر در دقیقه دارد و در کنار آن از سیستم E.B.S یا ترمز هوشمند بهره می گیرد. دیگر امکانات آن سیستم هوشمند ضد لغزش است. 

ایمنی و تجهیزات 

ایمنی و تجهیزات مختلفی در این کشنده وجود دارد که شامل سرعت سنج و نمایش سایر اطلاعات در صفحه مانیتور دیجیتال همچنین دارای سیستم های مجهز هشدار دهنده تنظیم فشار باد سیستم و زیر بندی باد، نمایش فشار روغن و کلیه علایم بر روی صفحه ی دیجیتال و در کنار آن درجه ی حرارت آب و میزان سوخت قابل مشاهده است. 

نویسنده :صفرزاده

ولوو

مشخصات ولوو

FH

FH 500

معرفی ولوو FH


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.