هد آپ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
هد آپ

هد آپ

سیستم هد آپ دیسپلی چیست

ممکن است نام سیستم هد آپ دیسپلی را شنیده باشید این سیستم برای نخستین بار بر روی اتومبیل های بی ام و به شکل فابریک نصب شد، امروزه این امکان وجود دارد که با صرف مبلغ بسیار پایین این سیستم بی نظیر را بر روی اتومبیل خود نصب کنید. 
این سیستم معمولا به پورت دیاگ اتومبیل یا درگاه آن متصل می شود. محل اصلی سیستم مورد نظر به شکل مشخص در زیر فرمان و قسمت چپ و کنار جعبه ی فیوزها قرار می گیرد، بدین وسیله سیستم هد آپ دیسپلی اطلاعات اتومبیل را را به شکل لحظه ای بر روی شیشه جلویی اتومبیل نمایش می دهد.

سیستم هد آپ دیسپلی چه اطلاعاتی را نشان می دهد

اولین سوالی که پیش خواهد آمد این است سیستم هد آپ دیسپلی چه اطلاعاتی را نمایش می دهد که این اطلاعات به شرح زیر است:

 • اولین گزینه سرعت را به کیلومتر یا مایل در ساعت را اعلام می کند.
 • گزارش دور موتور
 • اعلام مقدار مصرف سوخت اتومبیل به این ترتیب در صورتی که اتومبیل شما ساکن و بی حرکت باشد این سیستم مصرف بنزین را به شکل مصرف در طی یکساعت نشان می دهد. در صورتی که اتومبیل شما در حال حرکت باشد طریقه نمایش مصرف سوخت به صورت هر صد کیلومتر چه میزان لیتر را مصرف خواهد داشت نشان می دهد.
 • از دیگر ویژگی های این سیستم نمایش میزان دمای آب موتور است.
 • با نصب سیستم هد آپ دیسپلی رانندگان می توانند از اندازه ی ولتاژ باتری نیز آگاهی داشته باشند. 
 • آگاهی از پاشش زاویه انژکتوری 
 • هشدار برای کمبود بنزین موجود در اتومبیل
 • نمایش شتاب لحظه ای اتومبیل
 • نمایش هشدارهای ایریگ و ای سی یو
 • با نصب سیستم هد آپ دیسپلی این امکان را خواهید داشت که به هشدار تنظیم سرعت دلخواه تان دسترسی داشته باشید به عنوان مثال شما 4 سرعت دلخواه پیش رو دارید که هر زمان به سرعت های مورد نظر برسید سیستم یک آلارم کوتاه پخش خواهد کرد. 
 • شدت نوردهی بر روی شیشه مخصوص روز و شب تنظیم می شود این عملکرد توسط سنسور سنجش نور داخل محفظه ی دستگاه تنظیم می شود.
 • این دستگاه نیاز به سیم کشی ندارد.

تاریخچه هد آپ دیسپلی

این سیستم را برای نخستین بار در جت های جنگنده به کار برده شد و پس از آن کمپانی های تولید اتومبیل به آن تمایل نشان دادند. این تکنولوژی به صورت فابریک بر روی اتومبیل های لوکس مانند BMW وجود دارد. دسترسی به آن سیستم باعث زیبایی و بالا رفتن ایمنی اتومبیل می شود. راننده با داشتن این امکانات نیاز ندارد که دید خود را از جاده قطع کنند. همچنین رانندگان نیاز ندارند که برای چک کردن صفحه کیلومتر یا صفحه نمایش سیستم صوتی دید خود را از جاده قطع نمایند. راننده قادر است با مشاهده اطلاعات اتومبیل در شیشه ی جلویی تسلط بیشتری به رانندگی داشته باشد. 

هد آپ دیسپلی چیست

همان طور که اشاره کردیم این سیستم با عملکردی دیجیتالی تصویر شفافی را بر روی شیشه جلوی اتومبیل بازتاب می دهد. این سیستم به عنوان یکی از امکانات کاربردی است که در برخی گزارشات برای اولین بار توسط شرکت جنرال موتورز مطرح شده است. برخی از کارشناسان اتومبیل اعتقاد دارند که این سیستم برای بار اول بر روی اتومبیل پونتیاک گرند تریکس نصب شده است و برخی دیگر عقیده دارند آپشن مورد نظر اولدز مبیل کوتلاس سوپریم مشاهده شده است که قدمت آن به سال 1988 باز می گردد. اتومبیل سازان در حال حاضر تلاش می کنند که این سیستم را بر روی همه ی اتومبیل ها نصب کنند. این سیستم تا سال 2012 فقط برخی موارد دور موتور و سرعت آن را گزارش می داد اما در حال حاضر این سیستم ارتقا یافته است.
یکی از مهم ترین اطلاعاتی که توسط سیستم هد آپ دیسپلی در اختیار رانندگان قرار می گیرد نمایش جاده های مه آلود و ابری است که این امکان را برای راننده ایجاد می کنند که جاده را به وضوح ببیند که این امر باعث می شود که درصد تصادفات به شدت کاهش پیدا کند. ممکن است برخی از افراد این موضوع را مطرح کنند که حجم زیادی از اطلاعات که بر روی شیشه جلویی اتومبیل نمایش داده می شود ممکن است رانندگان را دچار سردرگمی کند. شاید در ابتدای استفاده از این سیستم وجود پارامترهای مختلف برای رانندگان کمی گیج کننده باشد اما خیلی سریع چشم به آن عادت می کند. اما ثابت شده که استفاده از سیستم هد آپ دیسپلی باعث بالا رفتن ایمنی اتومبیل می شود. 

نویسنده :رادپور

هد آپ

هد آپ دیسپلی


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.