برق دزدی۱۳۹۹/۰۲/۲۹
برق دزدی

برق دزدی

بررسی مشکل برق دزدی در خودرو و راهکارهای کاهش آن

ممکن است این مشکل برای شما پیش آمده باشد که باتری اتومبیل تان به اصطلاح خوابیده باشد و شما مجبور به تعویض آن شده باشید در صورتی که پس از تعویض باتری باز هم با مشکل تخلیه باتری روبرو هستید یکی از دلایل به وجود آمدن این مشکل می تواند وجود برق دزدی در اتومبیل شما باشد. برق دزدی یک اصطلاح پرکاربرد و عامیانه در میان تعمیر کاران اتومبیل است که کاربرد آن در زمانی اتفاق می افتد که یکی از قطعات خودرو در زمان خاموشی اتومبیل برق مصرف می کند و باعث تخلیه ی باتری می شود. 

متداول ترین دلایل برق دزدی در اتومبیل چیست

قفل مرکزی، سیستم صوتی، دزدگیر ، وایر شمع بیشترین درصد برق دزدی را در میان قطعات خودرو دارند. در برخی موارد این پدیده ممکن است در حد میلی آمپر باشد که در این صورت چندان محسوس نیست و ایجاد مشکل نخواهد کرد. در این حالت باید اتومبیل بیشتر از یک یا دو روز خاموش بماند تا باتری تخلیه شود. اما زمانی که برق دزدی از یک آمپر به بالا وجود داشته باشد باتری در طول چند ساعت تخلیه می شود و این مسئله مشکل ساز خواهد بود به ویژه صبح ها ، به این ترتیب که باتری در حد فاصل زمانی شب تا صبح میزان انرژی باتری به قدری تحلیل می رود که باتری دیگر توانایی راه اندازی استارت و موتور گردانی را نخواهد داشت یا این مشکل به شکل ضعف استارت بروز می کند.

چگونه برق دزدی را در اتومبیل تشخیص بدهیم

برای اطمینان پیدا کردن از برق دزدی در اتومبیل می توانید از راه های مختلفی اقدام کنید یکی از آن ها این است که ابتدا سر باتری مثبت اتومبیل را باز می کنیم سپس آن را در میان باتری و سر باتری آمپر متر قرار دهید. با این روش می توانید بررسی کنید آیا قطعه ای در حال مصرف انرژی هست یا خیر؟
در گام بعد می توانید با کمک فردی دیگر برای اینکه آمپر متر را چک کنید همه ی فیوزهای را به شکل تک تک کشیده و پس از آن جا بزنید. هر کدام از فیوز ها که آمپر متر را صفر نشان بدهد نشان می دهد که مشکل از آن فیوز و دستگاه های متصل به آن است. 

راهکار کاهش برق دزدی در اتومبیل چیست

زمانی که از وجود قطعه ای که در اتومبیل برق دزدی می کند مطمئن شدیم باید برای رفع ایراد شبکه برق سیستم اقدام کنیم. برای رفع این مشکل باید قطعه ی برق دزد از باتری را پیدا کنید و نسبت به رفع ایراد و تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. زمانی که بر طبق روش ذکر شده موضع برق دزدی را مشخص کردید می توانید راهکارهایی را برای کاهش این امر به کار ببندید.
نقش خازن در برق دزدی اتومبیل: اگر رگلاتور معیوب باشد در این زمان ولتاژ خروجی دینام به بالاتر از 15 ولت می رسد و امکان ترکیدن یا بروز نشتی در خازن های الکترولیتی وجود خواهد داشت. این خازن ها به شکل معمول به صورت موازی در مسیر تغذیه مدارها قرار دارند. این خازن ها عبارتند از خازن رادیو پخش داخلی و خازن واحد قفل مرکزی این خازن ها به دلیل میزان تحمل پایین آن ها در برابر ولتاژ است. 
روشن ماندن چراغ اتومبیل: یکی دیگر از روش های کاهش برق دزدی روشن ماندن چراغ باتری اتومبیل است ممکن است برای هر کسی پیش بیایید که شب تا صبح چراغ های اتومبیل را روشن بگذارد یا چراغ به شکل طولانی روشن بماند و در اتومبیل های جدید که دارای سیستم چراغ بدرقه هستند ممکن است سیستم دچار نقص فنی شود و باتری با سرعت زیادی خالی شود.
ضعیف بودن باتری اتومبیل: زمانی که از باتری به دقت مراقبت نشود یا باتری قدیمی شده باشد مسلما در مقایسه با روزهای اولیه شارژ کمتری را نگه می دارد. فراموش نکنید که این موضوع تنها محدود به باتری اتومبیل نیست. در صورتی که کوچکترین نقصی در سیستم برق کشی اتومبیل وجود داشته باشد مانند ایراد در برق کشی دزدگیر باعث خالی شدن باتری معیوب خواهد شد.
اکسید شدن اتصالات باتری: در صورتی که اتصالات قلعی باتری دچار پوسیدگی یا اکسید شدن باشند در کنار نقص در برق رسانی اتومبیل فرایند شارژ به درستی انجام نشده و عملکرد مناسبی را نشان نمی دهد و باعث نقص و معیوب شدن باتری اتومبیل می شود.
مشکلات برق کشی اتومبیل: معمولا خودروسازان بر این مسئله تاکید دارند که امور برق کشی یا نصب مواردی مانند سیستم پخش یا دزدگیر توسط افراد معمولی انجام نشود و با با مراجعه به نمایندگی ها صورت بگیرد. کوچکترین اشکال در سیستم برق اتومبیل با عنوان برق دزدی مطرح می شود که این مشکل باعث بروز دردسرهایی در اتومبیل می شود. بررسی این مشکلات یک کار بسیار سخت است که تنها توسط افراد متخصص انجام می گیرد. 
در انتها باید بگوییم بروز مشکلات در سیستم برقی خودرو بسیار معمول است اما نکته مهم در این جا این است که شما با اطلاع داشتن از مشکلات معمول برق دزدی نیاز نیست مدام به تعمیر گاه مراجعه کنید و برای تعویض باتری اتومبیل تان اقدام کنید. در صورتی که مشکل برق دزدی اتومبیل تان را به شکل ریشه ای شناسایی نکنید و در صدد رفع آن برنیایید در صورت تعویض و نصب باتری جدید دوباره همین مراحل را طی خواهد کرد و به مرور زمان باعث ایجاد اختلال در سیستم برقی اتومبیل شما خواهد شد. 

نویسنده :رادپور

برق دزدی

خودرو

برق خودرو

باتری ماشین


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.