سیستم جرقه زنی موتور خودرو۱۳۹۹/۰۲/۳۱
سیستم جرقه زنی موتور خودرو

سیستم جرقه زنی موتور خودرو

سیستم جرقه زنی موتور خودرو و عوامل موثر در خرابی آن

همه ی اتومبیل ها به استثنای اتومبیل های برقی از سیستم جرقه زنی استفاده می کنند. این اتومبیل ها برای احتراق از مخلوط هوا و سوخت از شمع های انفجاری استفاده می کنند. عملکرد این شمع ها به این شکل است که درون سیلندر موتور احتراق داخلی قرار می گیرند تا بتوانند عمل احتراق سوخت و هوا را به شکل صحیح انجام دهند. در صورتی که شمع ها نتوانند به درستی کار خود را انجام دهند صدایی شبیه به تق و توق از درون موتور به گوش می رسد این مورد نشان دهنده ی فرم نامنظم و نامطلوب احتراق را نشان می دهد.
زمانی که شمع ها نتوانند فرایند احتراق را به شکل درست و هماهنگ انجام دهند احتراق مخلوط هوا و سوخت در زمان معین انجام نمی شود. در این حالت احتراق درون سیلندرها انجام نشده و در بیرون رخ می دهد که همین امر باعث ایجاد سرو صدا و نقص در سیستم جرقه زنی می شود. 

عوامل موثر در خرابی سیستم جرقه رنی اتومبیل چیست

یکی از عوامل موثر در نقص سیستم جرقه زنی اتومبیل ها وجود عیب در دریچه EGR است. این دریچه که به دریچه چرخش گازهای اگزوز معروف است بعضی از گازهای خروجی را به داخل محفظه ی احتراق باز می گرداند. از دیگر کارهای این دریچه رقیق کردن هوای سیلند بوسیله کاهش دمای هوا در محفظه ی احتراق به کمک بازگرداندن مخلوط سوخت و هوا از اگزوز به درون محفظه ی احتراق است. 
زمانی که به هر دلیلی مشکلی در باز و بسته شدن این دریچه رخ بدهد. قادر به بازگرداندن مجدد گازهای خروجی نیست در نتیجه باعث افزایش دمای محفظه ی احتراق شده و در ادامه باعث ایجاد ضربات ناشی از احتراق نامنظم در سیستم جرقه زنی اتومبیل می شود. در اکثر مواقع رسوب بیش از حد کربن باعث ایجاد این مشکل می شود.

حسگر احتراق معیوب

در حال حاضر موتورهای مدرن دارای مکانیزم تشخیص خرابی و صدمه در سیستم جرقه زنی یا احتراق هستند که به آن ها امکان تنظیم زمان احتراق را در هنگام رخ دادن خطا می دهد. این دستگاه مجهز به یک سنسور ضربه گیر است که رایانه اتومبیل برقرار می کند و اطلاعاتی در مورد زمان وقوع جرقه را می دهد. زمانی که سنسور احتراق خراب باشد باعث می شود قدرت تولید شده توسط موتور کاهش پیدا کند. با توجه به موارد ذکر شده باید بگوییم که سیستم حسگر جرقه زنی در اتومبیل به عنوان نوعی محافظ عمل کرده و موتور را از وارد شدن صدمات جبران ناپذیر حفظ می کند. زمانی که سنسور به درستی کار نمی کند باعث وارد شدن فشار به موتور می شود و صدا ایجاد می کند برای جلوگیری و تشخیص این مشکل در سیستم جرقه زنی اتومبیل تست هایی وجود دارد. در صورت خرابی سنسور آن را با یک سنسور جدید تعویض می کنند.

تولید کربن بیش از اندازه

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ایجاد صدا و اشکال در سیستم جرقه زنی خودرو می شود تولید بیش از حد کربن در برخی قسمت های موتور است. به عنوان نمونه می توانیم به تولید کربن در قسمت بالای پیستون ها و محفظه ی احتراق اشاره کنیم که باعث افزایش نیروی فشرده سازی در محفظه ی احتراق می شود. معمولا تولید کربن در موتورهایی که به شکل سرد کار می کنند اتفاق می افتد. این مشکل در وسایل نقلیه ای دیده می شود که تنها در مسافت های کوتاه رانده می شوند و باعث می شود که موتور به اندازه ی کافی گرم نشود. برای حل این مشکل و کمک به احتراق سیستم جرقه زنی خودرو می توانیم از مواد افزودنی سوخت که به تمیز کردن محفظه ی سوخت کمک می کند استفاده کرد.

استفاده از سوخت های بی کیفیت

یکی از شایع ترین دلایل اشکال در سیستم جرقه زنی اتومبیل استفاده از سوخت هایی با اکتان پایین تر از آن چیزی که سازنده ی اتومبیل توصیه می کند. معمولا سوخت هایی که دارای اکتان پایین هستند از کیفیت پایینی برخوردار هستند  باعث می شوند که فشار سیلندر و دمای محفظه ی احتراق را افزایش داده و به این شکل باعث ایجاد سروصدا و اشکال در سیستم جرقه زنی خودرو به شکل احتراق نامنظم در پیستون ها می شود. لازم به ذکر است بدانید این مشکل به سادگی حل می شود کافی است از سوخت یا بنزین با اکتان بالا استفاده کنید. 
از دیگر عوامل موثر در خرابی سیستم جرقه زنی خودرو می توانیم به افزایش فشار در سیستم اگزوز، مخلوط سوخت و هوا همچنین فشرده سازی بیش از حد اشاره کرد.

نویسنده :رادپور

سیستم جرقه زنی

جرقه زنی موتور خودرو

موتور خودرو

خودرو


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.