خرابی رله استارت۱۳۹۹/۰۳/۰۸
خرابی  رله استارت

خرابی رله استارت

علایم خرابی در رله استارت را بشناسیم

یکی از مهمترین اجزای سیستم احتراق هر وسیله نقلیه ، رله استارت است که نسبت به آن بی توجه ای می شود. این قسمت الکتریکی برای هدایت نیرو از باتری به الکترون استارت طراحی شده است که سپس استارت را فعال می کند تا موتور روشن بشود. 
بیشتر ماشین ها و کامیون های مدرن امروزی دارای سوئیچ جرقه زنی الکترونیکی هستند که توسط کلید از راه دور فعال می شوند. این کلید دارای یک تراشه الکترونیکی تعبیه شده است که با رایانه موجود در وسیله نقلیه شما ارتباط برقرار می کند و به فعال کردن دکمه اشتعال می پردازد. مواقعی وجود دارد که این نوع کلید بر عملکرد رله استارت تأثیر می گذارد و علائم هشدار دهنده مشابهی را نشان می دهد که به نظر می رسد که این سیستم آسیب دیده است.
در زیر چند مورد از علائم آسیب دیدگی رله استارت را مورد بررسی قرار داده ایم. در صورت مشاهده ی این علایم بهتر است با یک تعمیر کار حرفه ای برای چک کردن اتومبیل تان تماس بگیرید.

علایم نقص در یک رله استارت چیست

از آن جا که رله استارت یک قطعه الکتریکی محسوب می شود عملکرد آن می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد. در لیست اشکالات مربوط به رله گزینه شماره یک به جمع شدن گرد و غبار و رسوبات می رسد که باعث می شود عملکرد رله استارت دچار اختلال شود. از دیگر مواردی که باعث نقص رله می شود افزایش جریان باتری است.

مشکلات احتراق

واضح است که هرگونه نقص در رله استارت منجر به مشکلات در سیستم جرقه زنی یا احتراق می شود. به محض ورود کلید در سیستم احتراق و تلاش برای روشن کردن موتور رله اطلاعات را دریافت کرده و عملیات انتقال قدرت به استارت را انجام می دهد. در صورتی که شما با یک رله استارت معیوب روبرو باشید قدرت ندارید این فرایند را به شکل بهینه انجام دهید.
استارت خاموش نمی شود: ممکن است در برخی مواقع رله جریان را با موفقیت ارسال کند اما قادر به خاموش کردن آن نباشد. هنگامی که یک رله به سیستم متصل است ، یک مدار را کامل می کند. در صورتی که رله استارت به درستی کار نکند ، می تواند جریان را به استارت بدهد ، و باعث روشن شدن آن بشود اما قادر به خاموش کردن نخواهد بود. این اتفاق به این دلیل است که اجزای رله  به همدیگر وابسته هستند. در این حالت استارت ، به شدت آسیب دیده است.

استارت آپ های نامنظم

 مشکلی که در ارتباط با رله استارت های معیوب وجود دارد این است که در برخی مواقع به درستی کار می کنند و برخی اوقات کار نمی کند. نکته ی مهم این است که رله اغلب مورد فشار و ضربه قرار می گیرد زیرا نحوه ی قرار گیری آن در محفظه ی موتور بدون محافظ است. بنابراین گرما ، خاک و گرد و غبار زیادی که روی آن جمع می شود می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد.
ایجاد صدا در رله استارت: وقتی سعی می کنید اتومبیل را روشن کنید، گاهی اوقات صدای تیک تیک می شنوید از موتور می شنوید، و موتور روشن نمی شود. این صدا در حقیقت از رله حاصل می شود که به شما می گوید ولتاژ و آمپر از باتری به طور صحیح به استارت تحویل داده نمی شود. 

تمیز کردن رله استارت

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، یک رله استارت در محفظه موتور به شکل مداوم با گرما ، گرد و غبار و رسوبات مواجه می شوند. این مشکل می تواند عملکرد حیاتی یک رله را تحت تأثیر قرار دهد ، بنابراین لازم است که آن را به شکل مداوم از آلاینده ها تمیز نگه دارید. می توانید رله را در ماه دو بار تمیز کنید در صورت وجود گرد و غبار و رسوبات آن را به هفته ای دوبار ارتقا دهید.
در صورتی که تصمیم به تمیز کردن رله استارت دارید ابتدا مطمئن شوید که قطعه ی مورد نظر را به درستی پیدا کرده اید سپس از خاموش بودن اتومبیل خود اطمینان حاصل کنید و پس از آن اقدام به تمیز کردن نمایید. از ریختن مستقیم آب بر روی رله خودداری کنید. برای تمیز کردن از اسپری های مخصوص استفاده کنید. در صورتی که بعد از انجام عملیات تمیزکاری همچنان با مشکل رله روبرو بودید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

نویسنده :رادپور

رله استارت

خرابی رله استارت

خودرو

برق ماشین

تعمیرات برق خودرو


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.