باتری یوپی اس۱۳۹۹/۰۶/۳۱
باتری  UPS

باتری UPS

انواع مختلف باتری های  UPS

سه نوع باتری اصلی در منابع تغذیه بدون وقفه  یا یو پی اس وجود دارد: نیکل-کادمیوم ، سرب-اسید و لیتیوم-یون. برای باتری یو پی اس بهترین تکنولوژی وجود ندارد و انتخاب این وسیله کاملا براساس موقعیت است و به تعبیری موردی است. 

باتری های UPS-Lead Acid

باتری های سرب-اسید هنگام استفاده در سیستم منبع تغذیه بدون وقفه ، سابقه اثبات شده ای در مورد قابلیت اطمینان دارند. در پروژه های های بزرگ برق قدرت ، که وزن اهمیتی ندارد، آنها اقتصادی ترین انتخاب را دارند. این مقرون به صرفه بودن با سایر ویژگی های عملکردی مانند امپدانس داخلی پایین و از تحمل بالایی برخوردار است. 
باتری های اسید سرب یو پی اس در دو نوع مختلف وجود دارند:

تنظیم سوپاپ یا VRLA

این باتری ها به معروف به Sealed Lead-Acid (SLA) هستند، این نمونه رایج ترین نوع موجود در سیستم های مدرن UPS است. آنها معمولاً با عمر طراحی 5 یا 10 ساله ارائه می شوند و بهتر است در یک اتاق خشک و دارای آب و هوا با دمای 25-25 درجه سانتیگراد نگهداری شوند. باتری های VRLA در داخل محفظه ای بسته شده اند که دارای دریچه ای است که در صورت فشار بیش از حد داخلی ، گاز را آزاد می کند ، بنابراین اصطلاح "تنظیم سوپاپ" است. از آنجا که مهر و موم شده اند ، می توان آنها را به صورت عمودی یا افقی نصب کرد ، بنابراین برای استفاده در محفظه های باتری ، سینی های رک مونت یا کابینت های خارجی مناسب هستند. علاوه بر این ، آنها به هیچگونه نگهداری مستقیم مانند پر کردن منظم با آب نیاز ندارند. 
دو نوع اصلی از ترکیبات الکترولیت در باتری VRLA UPS استفاده می شود: Mat Matter Glass (AGM) ، جایی که الکترولیت در یک جدا کننده شیشه میکروفیبر متخلخل نگه داشته می شود. ژل ، که از مخلوط اسید سولفوریک و سیلیس ساخته شده است در کنار آن نگهداری می شوند.
فناوری AGM به دلیل هزینه کمتر ، مقاومت داخلی کمتر و میزان شارژ / دشارژ بالاتر ، باتری های UPS یک امر عادی محسوب می شوند.
در مقایسه ، VRLA  دارای ژل از مقاومت داخلی بالاتری است که باعث می شود برای تخلیه با سرعت بالا به شکل معمول در برنامه های UPS ، مناسب نباشد.
باتری Vented Open (VLA): این باتری ها با نام Flooded نیز شناخته می شوند ، دارای صفحاتی هستند که با اسید الکترولیت غرق می شوند. آنها طول عمر طولانی دارند (تا 20 سال) و به طور معمول در تاسیسات بزرگ که به درجه آمپر ساعت (Ah) بالایی نیاز دارند استفاده می شوند. از آنجا که مهر و موم نشده اند ، هر نوع هیدروژن تولید شده مستقیماً به محیط خارج می شود. این بدان معنی است که نصب یا استفاده از باتری های VLA به سیستم های تهویه قوی تری نیاز دارند و می توانند خطر ایمنی بیشتری داشته باشند.
برای غلبه بر این خطرات ، باتری های VLA باید در یک اتاق اختصاصی با امکانات شستشو در صورت نشت اسید قرار گیرند. این باتری ها نیاز به تهویه ی بالا دارد ، همچنین باید به صورت قائم نگه داشته شوند ، و سطح آبآن باید به شکل دستی چک شود.
نمی توانیم  از این باتری ها در کابینت یا قفسه استفاده کرد ، به این معنی که برای محیط های اداری یا نصب مرکز داده مناسب نیستند. باتری های VLA نیز گرانتر از VRLA هستند.

باتری های UPS نیکل-کادمیوم

باتری های نیکل-کادمیوم (NiCd) قبلاً یکی از گزینه های محبوب نصب های مخابراتی بودند ، در حالی که هنوز هم برای برنامه های UPS در مکان هایی با دمای محیط بسیار بالا ، به ویژه خاورمیانه استفاده می شوند.
صفحه مثبت از الکترودهای باتری از هیدروکسید نیکل و صفحه منفی از هیدروکسید کادمیوم ساخته شده اند. NiCds از مزایای یک عمر طراحی 20 ساله ، توانایی کنترل طیف وسیعی از دمای محیط (-20 درجه سانتیگراد تا + 40 درجه سانتیگراد) ، عمر با چرخه بالا و تحمل تخلیه های عمیق برخوردار است. از طرف دیگر ، باتری های NiCd UPS بسیار گران تر از انواع سنتی VRLA هستند. و از آنجا که نیکل و کادمیوم مواد سمی هستند ، این امر فرآیندهای دفع و بازیافت در پایان عمر را بسیار هزینه بر می کند. این امر به ویژه در کشورهایی با سیاست ها و مقررات سختگیرانه زیست محیطی مانند انگلستان انجام نمی شود. 

باتری های لیتیوم یون یو پی اس

باتری های لیتیوم یون (Li-Ion) مدت هاست که در دستگاه های الکترونیکی مانند لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند ، در حالی که اکنون عناصر اصلی رشد وسایل نقلیه الکتریکی هستند. اما اخیراً آنها در حال تبدیل شدن به گزینه ای روزافزون مناسب برای منابع تغذیه بدون وقفه و سایر سیستم های ذخیره انرژی مانند استفاده از انرژی های تجدید پذیر هستند.
از مزایای Li-Ion می توان به قابلیت اطمینان بالاتر نسبت به باتری های VRLA / SLA سنتی اشاره کرد ، زیرا سیستم های کنترل و نظارت بر باتری داخلی در آن ها وجود دارد که هر سلول را از نظر تغییر در عملکرد بررسی می کند.

نویسنده :رادپور

باتری UPS

UPS

انواع باتری UPS


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.