UPS۱۳۹۹/۰۷/۲۴
UPS

UPS

جوانب مثبت و منفی باتری های لیتیوم یونی برای سیستم های  UPS

قطع برق یک واقعیت واقعی است ، اما اگر شما یک مرکز داده یا یک شبکه شرکتی را مدیریت می کنید ، می تواند فاجعه بار باشد. منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) حتی در صورت قطع شدن ، به حفظ صدا در مراکز داده کمک می کند.
سیستم های UPS معمولاً با استفاده از باتری های اسید سرب ساخته می شوند تا در صورت قطعی برق تأمین برق مورد نیاز شبکه را تامین کنند، اما این راه حل ها در چند سال گذشته پیشرفت چندانی نکرده اند. مراکز داده به طور فزاینده ای در حال جستجوی راه هایی برای کاهش اندازه و وزن این سیستم ها ، کاهش نیاز به سرمایش و افزایش عمر سیستم های UPS هستند در حالی که هزینه ها را کاهش می دهد. باتری های لیتیوم یون (لیتیوم یون) می توانند تمام این نیازها را برطرف کنند.
تفاوت اصلی بین یک باتری لیتیوم یون و یک باتری سرب اسید ، مخلوط مواد شیمیایی مورد استفاده در الکترودها و الکترولیت درون باتری است. باتری های یون لیتیوم از یک اکسید فلز برای کاتد و از یک ماده با پایه کربن برای آند استفاده می کنند. الکترولیت یک نمک لیتیوم است که در یک حلال آلی حل شده است.
باتری اسید سرب از دی اکسید سرب برای کاتد ، آند سرب و اسید سولفوریک به عنوان الکترولیت استفاده می کند. سیستم های لیتیوم یون در فضای سیستم UPS نسبتاً جدید هستند ، اما می توانند تعدادی از مزایای اصلی را برای برنامه های مرکز داده فراهم کنند. این باتری ها به طور کلی دارای چگالی انرژی / انرژی خاص بیشتری نسبت به باتری های اسید سرب ، طول عمر بیشتر ، زمان شارژ کوتاه تر و توانایی تکمیل تعداد بیشتری از چرخه های شارژ / تخلیه هستند (حتی دو یا سه برابر بیشتر از چرخه های یک اسید سرب ، بسته به ترکیب شیمیایی باتری است)

در زیر تجزیه و تحلیل برخی از مزایا و معایب استفاده از باتری های لیتیوم یونی در سیستم های UPS را ارائه داده ایم

برای سیستم های UPS ، باتری های لیتیوم یون به طور کلی گران تر از باتری های اسید سرب هستند ، گرچه این هزینه ها کاهش می یابد. مزیت واقعی سیستم های لیتیوم یون در طول عمر آنها است. طی یک دوره 15 ساله ، سیستم های مبتنی بر اسید سرب باید دو یا سه بار تعویض شوند ، در حالی که سیستم های لیتیوم یون ممکن است اصلاً نیازی به جایگزینی نداشته باشند.
ایمنی: باتری های لیتیوم یونی در مقایسه با نمونه های سرب اسید خود فرار و مستعد آتش سوزی در نظر گرفته می شدند ، اما تغییرات در بسته بندی سلول و مواد شیمیایی باعث ایمنی بیشتر آنها شده است. باتری های لیتیوم یون همچنین می توانند دمای بالاتر را تحمل کنند ، که به گسترش چرخه عمر آنها در مراکز داده کمک می کند. باتری های لیتیوم یون همچنین دارای مواد خطرناک کمتری نسبت به باتری های اسید سرب هستند ، اما بازیافت آنها دشوارتر است.
سرعت شارژ مجدد: شارژ باتری لیتیوم یون یا اسید سرب تا 80٪ تقریباً به همان میزان زمان می برد. اما سیستم های لیتیوم یونی یک مزیت فراتر از این ظرفیت شارژ دارند. رسیدن به حالت شارژ 100٪ باتری های اسید سرب ممکن است بیش از پنج تا ده ساعت طول بکشد ، در حالی که یک باتری لیتیوم یونی می تواند طی 30 دقیقه تا یک ساعت به آن حالت برسد.

با این حال ، سیستم های لیتیوم یون نسبت به روش های شارژ و تخلیه حساسیت بیشتری دارند. بیشتر این باتری ها شامل سیستم مدیریت باتری (BMS) برای محافظت در برابر اتصال کوتاه و شارژ بیش از حد هستند.
فضا: این جایی است که فناوری جدید باتری می تواند برای مرکز داده تفاوت واقعی ایجاد کند. سیستم های باتری لیتیوم یونی برای یک UPS می توانند تا 50٪ تا 80٪ فضای کف کمتری داشته و از 60٪ تا 80٪ کمتر از یک سیستم قابل مقایسه با اسید سرب داشته باشند. برای مراکز داده ای که به سرعت به ظرفیت فضای کف و رک می رسند ، تغییر به سیستم های UPS لیتیوم می تواند فضا را آزاد کند ، درهم ریختگی را کاهش دهد و پیکربندی مجدد تجهیزات را آسان تر کند.
سیستم های UPS که از باتری های لیتیوم یون به جای سرب اسید استفاده می کنند ، می توانند با کاهش هزینه ها ، صرفه جویی در فضا و بهبود عملکرد کلی ، از مراکز داده بهره مند شوند. تعدادی از مواد شیمیایی مختلف لیتیوم موجود است و ترکیب شیمیایی باتری می تواند عملکرد کلی را تحت تأثیر قرار دهد. قبل از سرمایه گذاری ، فن آوری باتری را که برای سیستم های UPS خود استفاده می کنید با دقت ارزیابی کنید.

نویسنده :رادپور

UPS

سیستم های UPS


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.