UPS یا اینورتر۱۳۹۹/۰۷/۲۸
UPS یا اینورتر

UPS یا اینورتر

آیا به UPS یا اینورتر نیاز دارید؟

منابع برق اضطراری (UPS) و اینورترها هر دو برای تحویل برق استفاده می شوند و در نتیجه اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. با این حال ، یو پی اس دستگاه پیچیده تری با عملکرد وسیع تر است - در واقع ، یو پی اس از اینورتر به عنوان یکی از اجزای داخلی خود استفاده می کند.
به زبان ساده ، اینورتر وسیله ای است که برق را از منبع جریان مستقیم (DC) مانند باتری یا ماژول خورشیدی دریافت می کند و آن را به منبع جریان متناوب (AC) مناسب لوازم خانگی تبدیل می کند. یک واحد UPS نیز تبدیل نیرو را انجام می دهد ، اما عملکردهایی مانند پاسخ فوری و ذخیره انرژی را به آن اضافه می کند.
بهترین راه برای درک تفاوت واحدهای UPS با اینورتر مقایسه آنها با کولر و کمپرسور است. درست مثل اینکه یک کمپرسور نمی تواند به خودی فضا را خنک کند، یک اینورتر مستقل نیز نمی تواند تمام عملکردهای UPS را انجام دهد.

اینورتر چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا بحث شد ، عملکرد اصلی اینورتر تبدیل انرژی الکتریکی از DC به AC است. توجه داشته باشید که اینورترها فقط برق را تبدیل می کنند و آنها نمی توانند به تنهایی برق تولید یا ذخیره کنند. در نتیجه ، اگر یک اینورتر را از منبع DC آن جدا کنید ، منبع تغذیه قطع می شود.
اینورترها مانند هر قطعه دیگر از تجهیزات الکتریکی دارای توان اسمی قابل تحمل هستند. به عنوان مثال ، در سیستم های فتوولتائیک خورشیدی ، بیشتر تاسیسات مسکونی از اینورترهای زیر 10 کیلووات استفاده می کنند ، در حالی که نصب های تجاری با اندازه متوسط احتمالاً بیش از 100 کیلووات است. اینورترها علاوه بر داشتن درجه قدرت ، برای کار در محدوده خاصی از ولتاژ DC و AC نیز طراحی شده اند.
درایوهای فرکانس متغیر (VFD) اغلب "اینورتر" نامیده می شوند زیرا بسیاری از مدل ها می توانند از ورودی DC جریان سه فاز تولید کنند. با این حال ، این روش نامگذاری می تواند باعث سردرگمی شود ، زیرا هدف اصلی VFD کنترل سرعت موتور با تنظیم ولتاژ ورودی است. درست مانند واحدهای UPS ، VFD ها از اینورتر به عنوان یکی از اجزای اصلی خود استفاده می کنند ، اما اجزای اضافی و توابع دیگری نیز در اینورتر مستقل یافت نمی شوند.

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) چگونه کار می کند؟

یو پی اس یکی از دستگاههایی است که دارای یک اسم کاملاً توضیحی است - تأمین برق بدون وقفه ، به ویژه در هنگام خاموشی یا اختلال در شبکه برق. با این حال ، یو پی اس برای اینکه بدون وقفه باشد ، باید دو عملکرد حیاتی را انجام دهد:
    ذخیره انرژی ، که به UPS امکان ادامه برق رسانی در صورت قطع سرویس اصلی برق را می دهد. عملکرد ذخیره انرژی معمولاً با باتری و کنترل کننده شارژ انجام می شود.
    پاسخ فوری ، به طوری که تمام تجهیزات متصل به UPS می توانند در هنگام خاموشی به کار خود ادامه دهند. واحدهای UPS به طور معمول با رایانه ها و مراکز داده کلیدی مورد استفاده قرار می گیرند تا از اتلاف اطلاعات در هنگام قطع یا اختلال سرویس برق جلوگیری کنند.
توجه داشته باشید که اینورترها در صورت ترکیب با سیستم ذخیره انرژی می توانند به عنوان منبع تغذیه پشتیبان نیز استفاده شوند. با این حال ، یک اینورتر معمولی قادر به انتقال بی وقفه توسط UPS نیست. اگرچه اینورترها می توانند در کمتر از یک ثانیه پاسخ دهند ، اما سرعت کافی برای جلوگیری از اتلاف داده ها در تجهیزات IT ندارند. واحدهای UPS بسیار سریعتر عمل می کنند و در عرض چند میلی ثانیه پاسخ می دهند.

ترکیب واحدهای UPS و اینورترها

از آنجا که واحدهای UPS گران ترند ، استفاده از آن ها برای ساعت ها کار بدون منبع تغذیه منطقی نیست. یک روش هوشمندانه تر ، داشتن ظرفیت UPS کوتاه مدت است که زمان بیشتری را برای یک سیستم اینورتر بزرگتر نیاز دارد.

اینورتر با ذخیره انرژی می تواند به عنوان منبع تغذیه مستقیم برای بارهای کم اهمیت تر مانند روشنایی استفاده شود.
بارهای UPS می توانند در هنگام خاموشی طولانی متصل باشند و شما می توانید باتری های UPS را با خروجی اینورتر دوباره شارژ کنید.

نویسنده :رادپور

منابع برق اضطراری

UPS


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.