یازده افسانه درباره خرید و استفاده از باتری۱۳۹۹/۱۰/۰۷
یازده افسانه درباره خرید و استفاده از باتری

یازده افسانه درباره خرید و استفاده از باتری

فهرست:

 • من زیاد از ماشین خود استفاده نکرده‌ام بنابراین شرایط باتری من خوب است.
 • کارکردن درجا یا رانندگی در فاصله کوتاه باعث شارژ باتری من خواهد شد.
 • برند باتری هیچ تفاوتی در عملکرد آن ندارد.
 • هرچه باتری سنگین‌تر باشد، کیفیت آن بهتر است.
 • پرداخت هزینه بیشتر برای باتری به معنای عملکرد بهتر نیست.
 • امکان استفاده از باتری‌های معمولی غیر سیلد برای اتومبیلی که از آپشن استارت استاپ استفاده می‌کند وجود دارد.
 • اگر حواستان را جمع کنید، باتری می‌تواند به اندازه خود خودرویتان عمر کند.
 • تخلیه سریعتر باتری در زمستان
 • باتری‌های MT به هیچ وجه به تعمیر و نگهداری نیاز ندارند
 • قطع اتصال باتری در زمانی که خودرو خوابیده
 • شارژ کامل باتری با رانندگی

 

وقتی از دور به باتری خودرو نگاه می‌کنیم، چیز پیچیده‌ای در باتری وجود ندارد، دو سر آن را به خودرو متصل می‌کنیم و خودرو آماده استارت زده است. با این وجود، افسانه‌های زیادی در مورد این قطعه کوچک اما به شدت مهم وجود دارد. دوستان شما در آرکا باتری یازده مورد از محبوب‌ترین افسانه‌های باتری ماشین را بررسی کرده‌اند.

 

من زیاد از ماشین خود استفاده نکرده‌ام بنابراین شرایط باتری من خوب است.

این افسانه قطعا دروغ است؛ حتی اگر مدتی است که از ماشین خود استفاده نکرده‌اید، باتری هنوز توسط سیستم‌های هشدار و سایر مدارهای الکتریکی ماشین شما در حال تخلیه است. همچنین از آنجایی که باتری‌ها قطعات الکتروشیمیایی هستند، به هر حال با گذشت زمان شارژ خود را از دست می‌دهند. همه اینها بدان معنی است که اگر ماشین شما بیشتر از دیگران تحت تاثیر شرایط قرنطینه قرار گرفته یا فقط برای سفرهای کوتاه مدت استفاده ‌می‌شود، بد نیست که هرچند وقت یکبار باتری آن را بررسی کنید.

 

کارکردن درجا یا رانندگی در فاصله کوتاه باعث شارژ باتری من خواهد شد.

این مورد را هم کاملا فراموش کنید. صرفاً به این دلیل که استارت اتومبیل چیزی است که بیشترین میزان تخلیه باتری را به شما تحمیل می کند. برای راه انداختن اتومبیل انرژی زیادی لازم است، بنابراین بسیار بعید است که با یک رانندگی کوتاه مدت شارژ کافی به باتری برگردانده شود تا این  انرژی کافی برای استارت بعدی را تأمین کند. همچنین اکثر اتومبیل‌های مدرن می‌توانند باتری را در حالت درجا شارژ کنند اما این روش ایده خوبی نیست که فقط برای شارژ شدن خودرو را در حالت درجا مدت زمان طولانی روشن نگه دارید، حرارت موتور را بالا ببرید و فرسایش قطعات را افزایش دهید، برای شارژ کردن خودرو در پارکینگ مانده بهترین روش استفاده از شارژهای جانبی است.

 

برند باتری هیچ تفاوتی در عملکرد آن ندارد

باز هم یک اشتباه! تمام محصولات صبا باتری مطابق مشخصات روی برچسب‌های خود عمل می‌کنند و به طور کامل با استانداردهای تعیین شده در کشورمان تطابق دارند. همچنین تمام محصولات صبا باتری از کیفیت و مشخصات درنظر گرفته شده از سوی خودروساز را برخوردار هستند. به این معنی که تولید کنندگان خودرو به طور استاندارد از این محصولات در خطوط تولیدشان و نمایندگی‌ها استفاده می‌کنند. کارشناسان آرکا باتری برخی از باتری هایی که توسط خودروسازان تایید نشده و اصطلاحا غیر OE به حساب می‌آیند را آزمایش کرده و دریافتند که مشخصات آنها گاهی اوقات اغراق آمیز است و این باتری‌ها فاقد ویژگی‌های لازم برای حفظ ایمنی هستند. بنابراین، همیشه ارزش‌اش را دارد که از برند شناخته شده استفاده کنید.

 

باتری سنگین

هرچه باتری سنگین‌تر باشد، کیفیت آن بهتر است.

این یکی در واقع درست است. سرب جز بخش‌های اصلی باتری است و در سطح پایه هرچه سرب باتری بیشتر باشد عملکرد بهتری دارد. با این حال همیشه سنگین‌تر، بهتر نیست؛ چرا که دیده شده برخی از باتری‌های بی‌کیفیت با اضافه کردن مواد ارزان‌تر و سبک‌تری همچون بتن وزن باتری را افزایش می‌دهند تا مشتری را گمراه کنند. اما شما می‌توانید با خرید از برندهای معتبر و معروف از این کلاهبرداری جلوگیری کنید. همچنین درنظر داشته باشید که معادله وزن برابر با کارایی در تمام باتری‌ها درست نیست؛ به عنوان مثال باتری‌های لیتیومی باوجود وزن سبک‌تری که دارند عملکردشان در سطح بسیار بالاتری نسبت به باتری‌های سربی قرار می‌گیرد، در واقع در وزن برابر عملکرد باتری‌های لیتیومی چند صد برابر است. البته استفاده از این باتری‌ها صرفا در خودروهای تمام برقی انجام می‌شود که نیاز به باتری‌هایی با عملکرد به شدت بالا دارد. درنظر داشته باشید که صبا باتری به عنوان اولین تولیدکننده باتری‌های لیتیومی در کشورمان شناخته می‌شود.

 

پرداخت هزینه بیشتر برای باتری به معنای عملکرد بهتر نیست.

در اکثر موارد این فرض صحیح نیست. باتری‌های گران‌تر، صفحات بیشتری در داخل خود دارند و اساسا داشتن صفحات بیشتر، انرژی بیشتری را برای راه‌اندازی خودرو شما ایجاد می‌کند. بنابراین با پرداخت هزینه بیشتر و خرید سری محصولات خاصی همچون صبا تاکسی، صبا سان، صبا کارا و نانو نیرو نسبت به باتری‌های ارزان‌تر معمولاً به این معنی است که نتایج بهتری دریافت خواهید کرد و این محصولات دوام بیشتری دارند. به عنوان مثال برای تاکسی‌داران خرید صبا تاکسی باعث می‌شود که در دراز مدت هزینه کمتری برای خرید باتری پرداخت کنند و یا خرید محصول صبا کارا برای افرادی که از تجهیزات زیادی در خودرو استفاده می‌کنند بسیار مفید است. همچنین ساکنین مناطق گرمسیر می‌توانند از مزایا سری صبا سان نسبت به سایر باتری‌های عادی بهره ببرند.

 

امکان استفاده از باتری‌های معمولی غیر سیلد برای اتومبیلی که از آپشن استارت استاپ استفاده می‌کند وجود دارد.

متأسفانه ، این فقط یک افسانه است. اگر اتومبیل شما از فناوری start-stop برخوردار باشد ، باید به نسل بعدی باتری‌های سربی-اسیدی مجهز شود؛ این به این دلیل که با شروع و توقف در ترافیک، باتری مجبور است موتور را مرتبا روشن کند. برخی از خودروهای مجهز به این آپشن از باتری پیشرفته غرقابی (EFB) استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر مجهز به باتری‌های مجهز به پشم شیشه (AGM) شده است. این باتری‌ها باید با همان نوع و مشخصات اصلی خودشان تعویض شوند، در غیر این صورت ممکن است در استفاده از این آپشن و یا به طور کل کارکرد خودرو با مشکل مواجه شوید. برای تعویض تخصصی باتری‌ها لازم است که از پشتیبانی تخصصی استفاده کنید، کارشناسان ما در «آرکا باتری» در تمام ساعات پاسخگوی پرسش‌های شما هستند و می‌توانید از راهنمایی آنها استفاده کنید.

 

باتری استارت استاپ

اگر حواستان را جمع کنید، باتری می‌تواند به اندازه خود خودرویتان عمر کند.

این یکی از مواردی است که ما هم علاقه داشتیم حقیقت داشته باشد؛ اما متأسفانه اینطور نیست. باتری یک وسیله مصرفی است، دقیقاً مانند لنت ترمز، به این معنی که با استفاده از آن عمر آن کوتاه می‌شود. گرچه مطمئناً می‌توانید با شارژ برنامه‌ریزی شده، بررسی دوره‌ای، تعمیر و نگهداری دقیق عمر باتری خود را طولانی‌تر کنید‌، اما در نهایت باید پس از به پایان یافتن تعداد چرخه قابل مصرف، باتری را تعویض کنید.

 

تخلیه سریعتر باتری در زمستان

افسانه‌ای کاملا خیالی! در حقیقت روند تخلیه باتری در تابستان به دلیل دمای بالاتر سریع‌تر است. اما این باور اشتباه از کجا آمده است؟ خوب، یک باتری 30 درصد توانایی خود را در تأمین انرژي لازم برای استارت سرد در صفر درجه سانتیگراد از دست می‌دهد. همچنین، کارکرد موتور شما هنگام سرد بودن بسیار سخت‌تر می‌شود (به دلیل افزایش ضخامت روغن موتور و کاهش گرانروی آن) و به همین دلیل این احتمال وجود دارد که در زمستان برای راه‌اندازی خودرو نیاز به انرژی بیشتری داشته باشید. باتری‌ها نیز در هنگام سرد شدن دیرتر شارژ می‌شوند، چرا که مقاومت داخلی آنها افزایش پیدا می‌کند.

 

نگهداری از باتری

باتری‌های MT به هیچ وجه به تعمیر و نگهداری نیاز ندارند

اگرچه تولید باتری‌های سیلد به این دلیل بوده که به تعمیر و نگهداری زیادی احتیاج نداشته باشند، اما درست نیست که وقتی صحبت از مراقبت از باتری می شود، کاملاً آن را رها کنید. مهم نیست که کدام یک از باتری‌های سربی-اسیدی را دارید (تعمیر و نگهداری کم یا بدون نیاز  به تعمیر و نگهداری)، شما باید طبق برنامه‌ای مشخص آنها را چک کنید، کابل‌ها را تمیز کنید و به دنبال علائم فیزیکی ساییدگی باشید. همچنین، بهتر است اجازه دهید سالی یکبار مکانیک یا باتری‌ساز باتری خودرو را بررسی کند.

 

قطع اتصال باتری در زمانی که خودرو خوابیده

اگر قصد سفر دارید و می‌خواهید مطمئن شوید که باتری ماشین شما کاملاً سرحال و شارژ است، ممکن است فکر کنید بهتر است قبل از سفر حدود یک هفته باتری را از ماشین جدا کنید. این در واقع فکر بدی است زیرا اکثر وسایل نقلیه مدرن دسته‌ای از سیستم‌های رایانه‌ای و الکترونیکی دارند که خاموش کردن آنها حتی در کوتاه مدت هم اشتباه است، حتی اگر از خودرو استفاده نمی‌کنید. پیشنهاد ما خرید یک شارژر جانبی با کیفیت است.

 

شارژ کامل باتری با رانندگی

اگر سطح باتری به تخلیه خیلی نزدیک شده است، می توانید باتری خود را در حین رانندگی تا حدودی شارژ کنید، اما رانندگی به شما کمک چندانی نخواهد کرد. علی رغم آنچه برخی از مردم فکر می‌کنند، دینام را نمی‌توان شارژر باتری بزرگ دانست؛ این قطعه به راحتی نمی‌توانند مقدار زیادی انرژی را به سرعت منتقل کنند. بنابراین، اگر باتری شما به طور قابل توجهی تخلیه شده است، از شارژر جانبی استفاده کنید؛ همچنین از آنجا که برای استفاده از این شارژرها هزینه برای بنزین صرف نمی‌کنید، استفاده از آنها ایمن‌تر، سریع‌تر و به صرفه‌تر است.

 

شما به کدامیک از این افسانه‌ها باور داشتید؟

کارشناسان آرکا باتری درصورتی که هر سوالی در ذهن خود در مورد شرایط خرید، نگهداری و بازیافت باتری داشته باشید در کنار شما هستند تا به بهترین وجه مسیر خود را در هر سه مورد انتخاب کرده و اطلاعات کافی و صحیح درباره فناوری و علم استفاده از باتری را کسب کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مسیرهای ارتباطی ما در صفحه ارتباط با ما آشنا شوید.

نویسنده :سعید دکامین

حقایق باتری

استفاده از باتری

صبا باتری

نگهداری باتری


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.