۲۱ نکته برای نگهداری از باتری‌های یو پی اس دیپ‌سایکل۱۳۹۹/۱۰/۰۹
۲۱ نکته برای نگهداری از باتری‌های یو پی اس دیپ‌سایکل

۲۱ نکته برای نگهداری از باتری‌های یو پی اس دیپ‌سایکل

باتری‌های دیپ‌سایکل به نحوی طراحی شده‌اند که برخلاف سایر باتری‌ها آسیب‌کمتری پس از تخلیه کامل می‌بینند و به همین خاطر به صورت مکرر می‌توان روند تخلیه کامل و سپس شارژ را در آنها اجرا کرد. در حقیقت طراحی آنها به نحوی انجام شده که فقط ۴۵ تا ۷۵ درصد از ظرفیت اصلی آنها را می‌توان تحلیه کرد. اما این باتری‌ها وظایف بسیار مهمی را برعهده دارند که از جمله آنها می‌توان به سیستم‌های برق‌رسانی سیاری اشاره کرد که هر روز با طلوع خورشید شارژ شده و شب هنگام به طور کامل تخلیه می‌شوند. به غیر از یو‌پی‌اس‌های دیپ سایکل هیچ باتری دیگری امکان خدمات دهی در چنین شرایطی را ندارد. با وجود تمام مقاومتی که این نوع باتری‌ها از خود نشان می‌دهند، اما به هر حال برای افزایش طول عمرشان می‌بایست الزاماتی را رعایت کنند. در این میان مطلب با آرکا باتری همراه باشید تا موارد لازم در نگهداری را مرور کنیم.

 

۱- در انواع دیپ سایکل، باتری‌های جدید باید قبل از استفاده کامل شارژ شوند.

۲- قبل از رسیدن به ظرفیت کامل ، باتری‌های سیکل عمیق باید چندین بار تخلیه و شارژ شوند (بسته به نوع 25 تا 100 چرخه). ظرفیت در این مدت محدود خواهد بود.

۳- اتصالات باتری باید سالم باشند و اتصالات همیشه محکم باشد. همیشه از ابزارهای عایق بندی شده برای جلوگیری از اتصال کوتاه قطب‌های باتری استفاده کنید. بازرسی منظم توصیه می‌شود.

۴- درپوش‌های هواکش باید به درستی نصب شده و در هنگام کار با ماشین و شارژ باتری محکم باشند.

۵- باتری‌ها باید همیشه تمیز و بدون آلودگی و خوردگی نگه داشته شوند.

۶- باتری‌ها باید همیشه بعد از شارژ آب داشته باشند. مگر اینکه قبل از شارژ صفحات در معرض دید قرار بگیرند. در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی، صفحات باید تقریباً با یک هشتم از حجم کلی با مایع الکترولیت پوشانده شوند (فقط آب مقطر اضافه کنید). سطح الکترولیت را بعد از شارژ بررسی کنید. سطح الکترولیت باید یک چهار از سطح کلی صفحات را بپوشاند.

۷- آب مورد استفاده برای دوباره پر کردن باتری ها باید مقطر یا تصفیه شود تا خلوش آن بیش از 200 T.D.S نباشد. (کل مواد جامد محلول… قطعات در میلیون). برای جلوگیری از آلودگی فلزی (آهن) باید توجه ویژه‌ای به کیفیت الکترولیت داشت.

۸- برای داشتن بهترین عمر باتری ، باتری‌ها نباید کمتر از 80٪ ظرفیت اسمی خود تخلیه شوند. اطلاع داشتن از ظرفیت باتری به جلوگیری از تخلیه زیاد کمک می‌کند.

۹- شارژرهای باتری باید برای شارژ کامل باتری‌ها در یک دوره هشت ساعته مطابقت داشته باشد. شارژرهای معیوب و غیر همتا به باتری‌ها آسیب می‌رسانند یا عملکرد آنها را به شدت کاهش می‌دهد.

۱۰- از شارژ در دمای بالاتر از 120 درجه فارنهایت یا محیط فعالیتی در این دما خودداری کنید. باتری‌های چرخه عمیق باید به صورت دوره‌ای یکسان‌سازی ولتاژی شوند. تساوی یک شارژ جریان کم و طولانی پس از چرخه شارژ طبیعی انجام می‌شود. این روند از هزینه اضافی برای به تعادل رسیدن همه سلول‌ها کمک می‌کند. باتری‌های فعال استفاده شده باید هر ماه یک‌بار یکسان‌سازی شوند. شارژر با زمان دستی باید تقریباً 3 ساعت طول بکشد. شارژر کنترل شده به صورت خودکار باید از برق جدا شده و پس از اتمام شارژ مجدداً وصل شود.

۱۱- در شرایطی که چندین باتری به صورت سری ، موازی یا سری / موازی به هم متصل شده‌اند ، باتری‌ های تعویض باید از همان اندازه، سن و میزان استفاده باتری‌های همراه باشند. باتری جدید را در بسته‌ای که 50 چرخه یا بیشتر دارد قرار ندهید. در عوض همه جایگزین خواهد شد یا از باتری‌ های استفاده شده خوبی استفاده کنید.

۱۲- آزمایش دوره‌ای باتری یک روش مهم در نگهداری پیشگیرانه است. قرائت هیدرومتر از هر سلول (در حالت کاملاً شارژ شده) نشانه تعادل و میزان‌بار واقعی را نشان می‌دهد. عدم تعادل در شارژ سلول‌ها به معنای نیاز به تساوی باشد. اغلب نشانه شارژ نامناسب یا سلول بد است. بررسی ولتاژ (مدار باز ، شارژ و تخلیه) می‌تواند باتری خراب یا باتری ضعیف را پیدا کند. در صورت عدم موفقیت در روش های دیگر، آزمایش بار می‌توان سلول مشکل‌دار را پیدا کند.

۱۳- همیشه از شارژر همسان و سیستم بسته باتری استفاده کنید. شارژرهای غیریکسان مشکلات احتمالی ایجاد می‌کنند.

۱۴- با کهنه شدن باتری‌ها ، شرایط نگهداری آنها تغییر می‌کند. این به معنای زمان شارژ بیشتر و / یا سرعت تخلیه بالاتر است (آمپراژ بالاتر در پایان شارژ). معمولاً باتری‌های قدیمی‌تر باید بیشتر آب داشته باشند ... و ظرفیت آنها کاهش می‌یابد.

۱۵- باتری‌های اسید سرب باید در اولین فرصت شارژ کامل شوند. از کارکرد مداوم باتری‌ها در شرایط نیمه شارژ شده خودداری کنید. این امر باعث کوتاه شدن عمر و کاهش ظرفیت آنها می‌شود.

۱۶- دمای شدید می‌تواند عملکرد شارژ و باتری را تحت تأثیر قرار دهد. سرما ظرفیت باتری را کاهش می‌دهد و شارژ را عقب می‌اندازد. گرما باعث افزایش مصرف آب می‌شود و می‌تواند منجر به شارژ بیش از حد شود. دمای بسیار بالا می تواند باعث «فرار حرارتی» شود که ممکن است منجر به انفجار یا آتش سوزی شود. اگر درجه حرارت زیاد جزئی از شرایط کارکرد است و کاهش آن اجتناب ناپذیر است، با یک متخصص باتری / شارژر در مورد راه‌های مقابله با مشکل مشورت کنید.

۱۷- عدم فعالیت می‌تواند برای تمام باتری‌های اسید سرب مضر باشد. در صورت پیش‌بینی عدم استفاده در فصل خاصی، موارد زیر را توصیه می‌کنیم:

۱۸- قبل از ذخیره‌سازی‌، باتری را کاملاً شارژ کنید.

۱۹- تمام اتصالات الکتریکی را از جمله اتصالات سری / موازی از روی باتری جدا کنید.

۲۰- باتری را تا جای ممکن در مکان خنک نگه دارید. با این حال، در مکانی که به طور مداوم در دمای زیر 32 درجه فارنهایت باشد ذخیره نکنید. باتری‌ها هنگام ذخیره شدن تخلیه می‌شوند ، هرچه دما پایین‌تر باشد روند تخلیه نیز کاهش می‌یابد.

۲۱- در صورت عدم استفاده از باتری، هر دو ماه یکبار شارژ کامل کنید.

در پایان توصیه می‌کنیم برای انتخاب باتری و اجرای صحیح روند نگهداری با آرکا باتری تماس حاصل بفرمایید و اطلاعات جامعی از کارشناسان با تجربه ما اخذ کنید. در نظر داشته باشید که آرکا باتری مجموعه جامعی از انواع باتری‌های یو‌پی‌اس سیکل عمیق و سایر انواع یو‌پی‌اس را در اختیار دارد.

به نظر شما اجرای کدامیک از این موارد الزام بیشتری دارد؟

نویسنده :سعید دکامین

دیپ‌سایکل

یو پی اس چرخه عمیق

باتری یو پی اس

باتری دیپ‌سایکل

سیکل عمیق


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.