صفر تا صد تعویض باتری وانت۱۳۹۹/۱۰/۱۵
صفر تا صد تعویض باتری وانت

صفر تا صد تعویض باتری وانت

فهرست:

 • انتخاب باتری باتوجه به ابعاد
 • اعدادی که باید بدانید
 • انتخاب باتری
 • خودتان برای تعویض باتری اقدام کنید

همچون سایر خودروها در وانت‌ها هم رعایت برخی از موارد باعث می‌شود که شرایط کارکرد را تضمین کرده و نسبت به عملکرد صحیح وانت خود اطمینان داشته باشید. در واقع خیالتان راحت باشد که وقتی سوئیچ را می‌چرخانید، خودرو بدون هیچ دردسری روشن می‌شود. با آرکا باتری در ارتباط باشید تا با روند تعویض باتری وانت‌ها با کمترین دردسر و نگرانی آشنا شوید.

 

اگر اخیرا تجربه بروز مشکلاتی داشتید که احتمالا دلیل آن را خرابی باتری می‌دانید، مثل بد روشن شدن یا تکرار در دیر روشن و یا سایر نشانه‌های باتری ضعیف، لازم است خود را برای تعویض این قطعه آماده کنید. در این میان لازم به ذکر است که باتری‌های جدید به نحوی عمل می‌کنند که تا پیش از به پایان رسیدن قطعی شارژ خود امکان شارژدهی را دارند.

متاسفانه هیچگاه باتری‌ها زمان مناسبی را برای خرابی خود انتخاب نمی‌کنند و همیشه لحظه‌ای آخرین ولتاژ خود را ارائه می‌کنند که عجله دارید و می‌خواهید خیلی زود به مقصدی برسید (ضمن اینکه اقتصادی بودن این سفر برایتان مهم است). در این میان باتوجه به اینکه سعی دارید هزینه نگهداری از خودرو را به حداقل برساند، گران‌ترین (و یا ارزان‌ترین) در درازمدت بهترین گزینه برای شما به حساب نمی‌آید و شما سعی می‌کنید که متعادل‌ترین گزینه را انتخاب کنید. با مطالعه این متن با گزینه‌های صحیحی که می‌توانید به سراغ آنها بروید تا کمتر حین انتخاب باتری دچار دردسر شوید، آشنا می‌شوید.

 

انتخاب باتری باتوجه به ابعاد

باتری‌ها در ابعاد و حتی اشکال مختلفی عرضه می‌شوند. اگر باتری خریداری کنید که خیلی کوچک باشد، ممکن است در محل تعبیه خود حسابی تکان بخورد و یا درصورت بزرگ بودن باتری، در محل خود ممکن است به خاطر فشار بالایی که به آن وارد می‌شود، تغییر فرم دهد و یا وقتی ارتفاع آن مناسب نباشد ممکن است به سایر اجزای وانت ضربه وارد کند. به عنوان مثال دیده شده که برخی از افراد به خاطر اینکه مطمئن نبودند این قطب‌های باتری قبلیشان کوتاه بوده یا بلند، اقدام به خرید باتری پایه بلند کرده که در نهایت منجر به آسیب‌رسیدن به کاپوت و سایر اجزای فلزی داخل کاپوت شده‌ و حتی احتمال انفجار باتری را هم بالا می‌برد.  

 

اطمینان حاصل کنید که ترمینال‌های باتری از نظر پیکربندی مناسب برای وانت شما مناسب هستند.

از لحاظ محل قرارگیری ترمینال‌های باتری گزینه‌های زیادی در بازار وجود دارد، از پایه کوتاه و بلند گرفته، تا انواع پایه معکوس که محل قرارگیری پایه‌ها به این صورت است که پایه منفی به جای سمت راست (در اکثر خودروها) در قسمت چپ باتری قرار گرفته است. حتی ممکن است طراحی وانت شما به شکلی باشد که دو قطب در طرفین باتری نصب شده باشند. در کل باید به باتری استاندارد وانت خود توجه داشته باشید و درنظر داشته باشید که نمی‌توان کابل‌های داخل کاپوت را کشید و نمی‌توان طول کابل را افزایش داد. همچنین درصورتی که ابعاد (ارتفاع و طول) باتری با ابعاد استاندارد خودرو یکسان نباشد، ممکن است لرزش‌ها باعث کاهش طول عمر باتری شود.

 

باتری بخرید که از لحاظ رتبه‌بندی با مشخصات اعلام شده توسط راننده هماهنگی داشته باشد

هر خودروسازی باتوجه به پیشرانه استفاده شده و سایر مشخصات فنی همچون لیست آپشن‌ها و به طور کلی نیاز سیستم استارت و سیستم شارژ، خودروساز مشخصاتی به عنوان حداقل‌های یک باتری اعلام می‌کند که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

اعدادی که باید بدانید

آمپراژ استارت در فضای سرد (CCA): این عدد نشان دهنده توانی است که باتری قادر است در صبح سرد هنگامی که بیرون می‌روید و استارت که می زنید و انتظار دارید که خودرو روشن شود است. استارت در هوای سرد از دشوارترین چالش‌های باتری است و اگر شما باتری جایگزینی با عدد CCA پایین‌تر تهیه کنید، ممکن است با مشکل مواجه شوید(خرید باتری با درجه بالاتر صدمه‌ای نمی‌زند اما در عمل تفاوت زیادی را حس نخواهید کرد). توجه داشته باشید که در برخی از خودروها به غیر از عدد CCA، عدد CA به عنوان آمپر کافی برای حرکت میل‌لنگ در دمای طبیعی اعلام می‌شود، اعداد دیگری هم ممکن است توسط خودروساز یا سازنده باتری اعلام شود که جهت اطلاع از انواع آن به مقاله معرفی تمام استانداردهای موجود برای باتری مراجعه بفرمایید.

باتری‌ها با اعدادی مشخص می‌شوند که ابعاد و محل قرارگیری آنها داخل کاپوت را مشخص می‌کنند، مانند گروه 24 ، گروه 24F، گروه 56 و غیره که برای تهیه باتری جایگزین لازم است که به سراغ باتری اصلی‌تان بروید. روی بدنه آن به مشخصات کاملی ارائه شده است. تمام این مشخصات را در جایی یادداشت کنید و به شخصی که اعتماد دارید که در پیدا کردن باتری می‌تواند به شما کمک کند، این اطلاعات را ارائه کنید. بخش نگهداری و قطعات در دفترچه راهنمای خودرو هم می‌تواند منبع مناسبی برای پیدا کردن مشخصات مناسب خودرو و همین اعداد است. در صورتی که امکان خواندن اطلاعات باتری قدیمی خود را ندارید، از این دفترچه هم می‌توانید استفاده کنید. کارشناسان آرکا باتری هم در تمام ساعات آماده هستند تا اطلاعات جامعی را در اختیار شما بگذارند.

 

انتخاب باتری مناسب

توجه داشته باشید که اسید باتری پیش از تحویل باید کاملا تخلیه شود، چرا که این باتری‌ها با فرآیند شیمیایی فعالیت می‌کنند و درصورت بالا آمدن بخار ممکن است منفجر شوند. درنظر داشته باشید که حتما این روند توسط شخص مطمئنی انجام شود.

 • باتری‌ خودروهای قدیمی دارای درپوش‌های جداگانه با سوراخ‌های دریچه بودند.
 • باتری‌های نسل بعد دارای دو درپوش طولانی‌تر خواهند بود که هر کدام با درپوش‌های جداگانه برای پوشاندن سه سوراخ باتری و یک سیستم تهویه دو مرحله‌ای که اجازه می‌دهد بخارها خارج شود، طراحی شده‌اند.
 • بعضی اوقات رانندگان تصور می‌کنند که باتری‌های بدون تعمیر و نگهداری «MF» امروزه آب‌بندی شده‌اند زیرا با درپوشهایی ساخته می شوند که قابل جدا شدن نیستند. اما حقیقت این است که در حقیقت دریچه‌هایی برای آنها درنظر گرفته شده است، اما طراحی آنها به شکلی است که بخار در فضای بین سلول‌ها گرفتار شده و پس از سرد شدن به بین سلول‌ها برمی‌گرد.

باتری‌های معمولی برای یک راننده متوسط ​​انتخاب خوبی است. اما اگر از جاده خارج شهر و محیط آفرود بیشتر عبور می‌کنید، ممکن است بهتر باشد یک باتری از نوع ژل را در نظر داشته باشید. مایع الکترولیت در این باتری حین صعود و سربالایی‌های سنگین به راحتی از منافذ خارج نمی‌شوند. اگر از وانتی با فضای کاپوت محدود استفاده می‌کنید، ابعاد باتری را در نظر داشته باید که برای حضور در چنین خودروهایی آماده باشد.

 

خودتان برای تعویض باتری اقدام کنید

باتری‌های معمولی خودرو با مخلوطی از اسید و آب پر می شوند. این اقدامات را با احتیاط تمام انجام دهید:

 • اگر مایع الکترولیت با سطح پوستتان تماس داشت، بلافاصله آن را با آب و صابون بشویید.

 • اگر این مایع به سطح داخلی چشمتان برخورد کرد، چشم های خود را با آب بشویید و به مطب دکتر بروید.
 • اگر الکترولیت به روی لباس شما ریخته شد، سعی کنید فوراً آن را بشویید، اما در صورت خراب شدن لکه و بزرگتر شدن سوراخ با هر بار شستن پیراهن یا شلوار، تعجب نکنید.
 • همیشه ابتدا کابل منفی باتری را جدا کرده و دوباره آن را وصل کنید.

اگر در حالی که کابل منفی هنوز متصل است گیره مثبت کابل را شل کنید و آچار فلزی شما فلزی سطح کاپوت و بدنه را لمس کند، جرقه ایجاد می‌شود، در نتیجه باعث سوختگی، آسیب دیدن ابزار یا حتی انفجار باتری می‌شود. اگر نمی‌دانید کابل منفی کدام است‌، بگذارید شخص دیگری کار را انجام دهد.

باتری قدیمی را به درستی از محیط خود خارج کنید. باتری را درون پلاستیکی قرار دهید که نشت نکند و در این پلاستیک را محکم کنید تا مایع به بیرون نشت نکند یا به اطراف بلغزد. آن را در فروشگاهی که باتری جدید را خریداری کرده‌اید بسپارید.

به یاد داشته باشید که هنگام اتمام تعویض باتری ، ساعت خودرو و در برخی از خودروها حتی ایستگاه‌های رادیویی سیستم ضبط و پخش را لازم است دوباره تنظیم کنید. اگر باتری کاملاً  از بین رفته باشد و هیچ ظرفیتی نداشته باشد، تنظیمات این سیستم‌ها پاک می‌شوند، اما اگر کمی از ظرفیت آن باقی مانده باشد، ممکن است تنظیمات دست نخورده باقی مانده باشد.

 • اگر همه چیز را قبل از تغییر باتری آماده کنید، می‌توانید بعضی اوقات سریع این مراحل را انجام دهید تا تنظیمات ایستگاه‌های رادیو را حفظ کند.
 • در بیشتر وسایل نقلیه، اگر باتری فقط برای یک یا دو دقیقه قطع شود، رایانه‌ها مشکلی با کدهای تعیین شده نخواهند شد. اگر مشکلی در ECU خودرو ظاهر شد، ممکن است لازم باشد که ارور های آن را در یک تعمیرگاه یا فروشگاه قطعات پاک کنید.
 • رایانه‌ها در بیشتر وسایل نقلیه جدید فرآیند یادگیری را طی می‌کنند که متناسب با نحوه رانندگی شما است. اگر مدتی باتری قطع شود، ممکن است رایانه به تنظیمات پیش فرض خود بازگردد. این چیزی است که حتی ممکن است متوجه آن نشوید ، اما اگر این اتفاق بیفتد، تنها کاری که باید انجام دهید رانندگی عادی است و کامپیوتر با سبک رانندگی شما سازگار می‌شود.

اگر خودتان در مورد تعویض باتری شک دارید، کار را به کسی بسپارید که تجربه زیادی در این امر دارد. مجموعه آرکا باتری آمادگی دارد تا با ارائه اطلاعات جامع و کامل در خصوص روند انتخاب، تعویض و نگهداری از باتری‌ها به تمام سوالات شما درباره این قطعه پاسخ دهد.

 

شما تجربه تعویض باتری وانت‌ها را داشته‌اید؟ تصور می‌کنید که مهم‌ترین معضل در تعویض باتری وانت‌‌ها چه مواردی است؟

نویسنده :سعید دکامین

تعویض باتری

مشخصات باتری

باتری وانت


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.