تلفن:49032000
سرعترین راه‌حل قطعی برق۱۳۹۹/۱۱/۱۹
راه‌حل قطعی برق به‌وسیله یو پی اس و  ژنراتور

راه‌حل قطعی برق به‌وسیله یو پی اس و ژنراتور

متاسفانه به دلایل متعددی از جمله بالابودن سرانه مصرف برق، محدودیت در سوخت نیروگاه‌ها و مشکلات خرد و کلان دیگر طی روزهای اخیر شاهد قطعی گسترده برق در کلان شهرها و شهرهای اطراف آن بودیم. اما باتوجه به حساسیت بالای برخی از فعالیت‌ها نمی‌توان این قطعی را عاملی برای توقف انجام برخی از کارها درنظر گرفت، به همین خاطر روش‌های مختلفی برای جلوگیری از مشکلات حین قطعی برق ارائه می‌شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم؛ شاید در این هنگام شما هم با برخی از این مشکلات مواجه شده باشید و در نکات این مطلب راهکار خود را پیدا کنید.

 

دستگاه‌هایی برای نجات از قطعی برق

دستگاه‌هایی برای نجات از قطعی برق

به طور کلی دو دسته دستگاه می‌توانند در زمان توقف ارائه خدمت برق شهری وظیفه تامین نیرو را برعهده بگیرند، ذخیره‌سازها و تولیدکنندگان کوچک انرژی. حرف از ذخیره‌سازها که می‌آید ناخوادگاه ذهن به سمت دستگاه‌های ذخیره اطلاعات می‌رود، اما برای تامین انرژی در برخی از مواقع لازم است از باتری‌های خاصی به عنوان ذخیره‌کننده انرژی استفاده کنیم. به این خاطر که باتری‌های مورد اشاره ما به نوعی تامین کننده توان در حالت قطعی برق هستند از آنها به عنوان UPS یا «تامین کننده مستمر» می‌گویند. اما باوجود این نام اکثر باتری‌های UPS توان شارژدهی بیش‌تر از سه الی چهار ساعت را ندارند. بنابراین مجموعه‌هایی که نیاز به تامین کننده برق در شرایطی دارند که قرار است ساعت‌ها برق قطع شود، خود اقدام به تولید نیروی برق به شیوه‌های شبیه به آنچه شرکت تولید نیروی برق انجام می‌دهد کنند. یعنی مثالا از سوخت فسیلی برای چرخاندن یک ژنراتور تولید برق استفاده کنند. عملکرد این ژنراتورها شباهت زیادی به موتور خودرو دارد که به وسیله دینام اقدام به شارژ باتری‌های خودرو می‌کند، اما در اینجا هدف حرکت خودرو نیست، بلکه دینام قرار است تامین نیروی برق یک واحد یا یک سایت بزرگ صنعتی را برعهده داشته باشد.

 

چگونه موتور ژنراتور روشن می‌شود؟

چگونه موتور ژنراتور روشن می‌شود؟

باتوجه به اینکه تمام موتورهای دیزلی برای حرکت اولیه میل‌لنگ نیاز به برق دارند، می‌توانید زمانی را متصور بشوید که برق شهری قطع شده و هیچ نیروی برای حرکت اولیه وجود ندارد؛ ژنراتور چگونه حرکت اولیه خود را انجام می‌دهد؟ در برخی از سیستم‌ها این فرآیند به وسیله هندل‌ها و استارت‌های دستی انجام می‌شود، اما وقتی که ابعاد ژنراتور افزایش پیدا می‌کند نیروی انسان توان کافی برای ایجاد این حرکت اولیه را نخواهد داشت، بنابراین برای فعالیت بردهای کنترلی و حرکت اولیه ژنراتور باتری جداگانه‌ای درنظر گرفته می‌شود که با توجه به شرایط عملکردی ژنراتورها، نیاز است ویژگی‌های خاص خود را داشته باشند. بردهای کنترلی دیزل ژنراتورهای جدید وضعیت موتور و زمان خاموش شدن خودکار و یا در مدار قرار گرفتن توان موتور را مدیریت کرده و در واقع نیروی انسانی لازم برای انجام این امور را حذف کرده‌اند.  

 

دلایل حضور باتری در ژنراتور

زمانی که دیزل ژنراتور فعال شد می‌تواند نیروی برق را تامین کند، اما در همان ابتدا هم نیاز به کنترل کننده‌های دیجیتالی دارد که بهتر است از باتری ثانویه‌ای برق آنها تامین شود. رله‌های قطعات دیگری هستند که باتری ژنراتور توان آنها را تامین می‌کند و در صد البته موتور کوچک برقی DC که معمولات از نوع ۲۴ ولتی است هم برای استارت زدن دیزل ژنراتور نیاز به باتری جداگانه‌ای دارد.

 

انواع-باتری-دیزل-ژنراتور

انواع باتری دیزل ژنراتور

باتوجه به اینکه پیش از این در وب‌سایت آرکا باتری به انواع باتری ups اشاره کرده بودیم، حال قصد داریم به خاطر قطعی برق سراسری بیشتر به دیزل ژنراتورها بپردازیم. درست مثل ups ها و برخلاف باتری خودروها که اکثرا از نوع سربی اسیدی هستند، در دیزل ژنراتورها به غیر از باتری‌های اسیدی سیلد و غیر سیلد در برخی از موارد از باتری‌های نیکل کادمیوم هم استفاده می‌شود. البته این نوع از باتری‌ها هزینه‌های زیادی برای خریداری خواهند داشت ولی در عوض طول عمر آنها نسبت به طول عمر چهار الی پنج ساله باتری‌های سربی اتمی، بیشتر است.

 

نگهداری از باتری دیزل ژنراتور

همچون دستگاه‌های UPS در دیزل ژنراتورها نیز لازم است که به خاطر داشته باشید که شارژ باتری‌ها باید همیشه درحالت آماده به کار و نهایت ظرفیت قابل بهره‌وری باشد. برای اینکار لازم است که به صورت دوره‌ای روند تخلیه کامل و شارژ کامل را انجام دهید تا از عمر باتری کاسته نشود. چک کردن سطح آب مقطر در انواع غیرسیلد سربی همچون باتری خودروها الزامی است. دمای محیط مخصوصا در فصول گرم سال باید بررسی شود تا فشار مضاعف به باتری‌ها وارد نشود. از سوی دیگر با نصب تجهیزات گرمایشی در محیط فعالیت دیزل ژنراتور در فصول سرد سال دما را از حالت زیر صفر خارج کنید، چرا که در دمای زیر صفر جریان‌دهی انواع باتری‌ها کاهش پیدا می‌کند. همچنین درصورت خرابی استارتر دیزل ژنراتور هرچقدر بیشتر برای استارت زدن تلاش کنید فشار بیشتری به باتری وارد شده و عمر باتری کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه بهتر است به فکر تعمیر استارتر یا سایر اجزای فنی باشید.

 

چگونه بهترین باتری را برای دیزل ژنراتورها انتخاب کنیم

چگونه بهترین باتری را برای دیزل ژنراتورها انتخاب کنیم؟

حال در واقع سه گزینه برای انتخاب باتری دیزل ژنراتورها موجود است: غیر سیلد اسیدی، سیلد یا آب‌بندی شده (اتمی) اسیدی و در نهایت باتری نیکل کادمیومی. برای اینکته متوجه شویم چه نوع باتری مناسب مصرف دیزل ژنراتور انتخاب شده است، می‌توان به عواملی همچون تعداد دفعات استارت، طول مدت و زمان انجام استارت‌ها، شدت جریان مورد نیاز برای فعال کردن استارتر دیزل ژنراتور و حتی دمای محیط در حالت سرد و غیرفعال ژنراتور که باعث می‌شود روانکار داخل محیط در شرایط ایده‌عالی عمل نکند هم روی انتخاب نوع باتری تاثیرگذار است. درصورتی که قطعات دیزل ژنراتور به نحوی طراحی شده باشد که امکان استفاد از روغن موتور با گرانروی پایین را داشته باشد، می‌توان از استارتی استفاده کرد که در دمای پایین توان کمتری نیاز داشته باشد و در نتیجه باتری‌ها هم ضعیف‌تر باشند. همچنین ابعاد باتری نیز عاملی است که در انتخاب یو‌پی‌اس، خودرو و دیزل ژنراتور هم تاثیرگذار است و نمی‌توان از آن غافل شد.

 

آرکا باتری در کمترین زمان خاموشی را برطرف می‌کند

مجموعه آرکا باتری آمادگی دارد تا اقدام به تامین انواع باتری‌های دستگاه UPS و دیزل ژنراتور کند. کارشناسان این مجموعه پس از بررسی وضعیت باتری این دستگاه‌ها از لحاظ سطح الکترولیت، میزان شارژدهی و شرایط کلی کارکرد باتری را بررسی کرده و درصورتی که نیاز به تعویض باتری وجود داشته باشد با تشخیص نوع دقیق آمپراژ و ابعاد باتری مورد نیاز هر دستگاه گزینه‌های مختلفی را به مشتری پیشنهاد داده و در کمتر از دو سال همراه با نصب اقدام به تعویض باتری این دستگاه‌ها می‌کند. شما می‌توانید جهت اخذ مشاوره و راهنمایی برای تشخیص خرابی باتری‌ها با تلفن تماس‌های این مجموعه به شماره ۴۹۰۳۲۰۰۰ تماس حاصل بفرمایید و یا از طریق صفحه تماس با ما از سایر روش‌های ارتباطی با این مجموعه آشنا شوید. اطمینان داشته باشید که مجموعه آرکا باتری طی دوساعت کل روند تهیه و نصب باتری را انجام داده و خیال شما را از بابت قطعی‌های مکرر برق راحت خواهد کرد.

نویسنده :سعید دکامین

قطعی برق

ژنراتور

یو پی اس

ups


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.