باتری ماشین سنگین۱۴۰۰/۰۱/۰۶
نکاتی درباره باتری ماشین‌های سنگین

نکاتی درباره باتری ماشین‌های سنگین

منظور از خودروهای سنگین انواع کامیون، کامیونت، اتوبوس، مینی‌بوس یا وسایل و تجهیزات راه‌سازی، معدن و ساخت‌وساز است که همچون سایر خودروها نیازمند تعویض باتری دوره‌های مشخصی دارند.

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

اهمیت-خودروهای-سنگین-در-انتخاب-باتری

اهمیت خودروهای سنگین در انتخاب باتری

به طور معمول خودروهای سنگین مجهز به لیست طولانی از آپشن‌ها و تجهیزات رفاهی که در خودروهای سواری مشاهده می‌کنیم نیستند، اما این موضوع باعث نمی‌شود که از اهمیت حضور قطعه باتری در خودروهای سنگین کاسته شود، اتفاقا این قطعه در خودروهای سنگین به خاطر تفاوت ساختاری که با خودروهای سواری دارد، جزو قطعات با اهمیتی به شمار می‌آید که به خاطر حساسیت فعالیت آن نیازمند بررسی و نگهداری دوره‌ای است. به همین خاطر شرکت‌هایی که در ناوگان خود از این نوع وسایل استفاده می‌کنند، در برنامه تعمیر و نگهداری خود بخش مهمی را به بررسی شرایط باتری و نیاز آن به تعویض اختصاص می‌دهند. در این میان نکاتی وجود دارد که شاید برای سایر مخاطبان جالب باشد و برای مالکین این وسایل مرور کردن آنها واجب است.

تفاوت-ساختاری-باتری‌های-سنگین

تفاوت ساختاری باتری‌های سنگین

مهم‌ترین تفاوت که باعث ایجاد ساختاری متفاوت برای باتری خودروهای سنگین می‌شود ولتاژ ۲۴ ولتی این خودروها است که البته دلیل اصلی آن نیاز به فراهم کردن بستری بهتر برای عبور شدت جریان بیشتری است که استارت قوی‌تر یک پیشرانه سنگین را فعال می‌کند. در واقع به خاطر وزن بالاتر و احتیاج به نیروی بیشتر برای حرکت میل‌لنگ خودروهای سنگین، از قدیم ولتاژ ۲۴ ولتی برای این خودروها درنظر گرفته شده است. البته رفته رفته این روند پیشرفت کرده و حالا اکثر سیستم‌‌های برقی خودروهای سنگین به صورت ۲۴ ولتی فعالیت می‌کنند. اگرچه با افزایش صحبت‌ها درباره کامیون‌های تمام برقی این معادلات به طور کامل به هم ریخته و ممکن است از سیستم‌های دیگری در این نوع از کامیون‌ها استفاده شود. اما باتوجه به اینکه در خودروهای تمام برقی نیز تا همین حالا یک باتری سربی-اسیدی جداگانه برای برخی از سیستم‌های فنی از باتری‌های ۱۲ ولتی جداگانه نصب شده است. البته تسلا به عنوان دومین شرکتی که اقدام به حذف باتری‌های ۱۲ ولتی از محصولات خود کرده، به نظر می‌رسد که طرح‌های مشابهی هم در کامیون‌های بزرگ تسلا در نظر داشته باشد که براساس آن ممکن است رفته رفته (یا شاید هم با سرعت بالاتر) این تغییرات در سیستم‌های برقی۲۴ ولتی هم رخ دهد.

نیازهای-متفاوت-در-خودروهای-سنگین

نیازهای متفاوت در خودروهای سنگین

به غیر از تامین نیروی مورد نیاز برای استارتر، در برخی از خودروهای سنگین وظایف دیگری هم  به لیست خدمات باتری اضافه می‌شود، در واقع همچون خودروها که از سیستم‌های صوتی استفاده می‌کنند و به خاطر این سیستم‌ها نیاز به آمپراژ بالاتری دارند، در برخی از کاربردهای سنگین نیز نیاز به آمپراژ بالا نیز وجود دارد به این صورت که مثالا در خودروهای راه‌سازی نیاز به حرکت موتورهای هیدرولیکی حتی در صورتی قطعی برق وجود دارد یا در اتوبوس‌ و کامیون‌های بین شهری برای روشن نگهداشتن یخچال یا برخی دیگر از گزینه‌های رفاهی نیاز به باتری قدرتمندی با آمپراژ بالا وجود دارد. این رقم ممکن است از ۲۵۰ آمپر هم بالاتر برود و به همین خاطر ابعاد باتری خودروهای سنگین هم متفاوت‌تر از خودروهای سواری است. درنظر داشته باشید که افزایش فاصله ببین صفحات باتری باعث افزایش کارایی آن می‌شود و اگر محدودیتی در خودروهای تجاری وجود داشته، اما در خودروهای سنگین این محدودیت حذف شده و حتی محل قرارگیری باتری نیز در مکانی درنظر گرفته شده که فضای بیشتری در اطراف آن قرار دارد.

نکته‌ای-مهم-برای-سازمانها

نکته‌ای مهم برای سازمانها

عمده سازمان‌ها روند خرید باتری‌ها را تا پیش از این به صورت خرید از برندهای خارجی انجام می‌داند، اما این درحالی است که طی چند سال اخیر واردات باتری به طور کامل منتفی شده و اکثر باتری‌های وارداتی موجود در بازار هم از انواعی هستند که حداقل یک الی دو سال در انبار خاک کرده‌اند. این باتری‌ها عمر کمتری داشته و حتی کارایی آنها نیز کاهش پیدا کرده است. به همین خاطر توصیه اول استفاده از باتری‌های ساخت داخل است، اما در اعتماد به برند معتبر ساخت داخل آرکا باتری در کنار سازمان‌ها است تا بهترین انتخاب را باکمترین هزینه و در تنوع بالا انجام دهند. باتوجه به اینکه آرکا باتری در زمینه یو پی اس تجربه خوبی در ارتباط با سازمان‌ها دارد، این انتظار می‌رود که برای تامین باتری وسایل نقلیه ناوگان‌های سنگین اتوبوس و کامیون هم به مشارکت خوبی بین آرکا باتری و سازمان مالک این دستگاه‌ها رسیده شود.

خرابی-باتری-خودروهای-سنگین

خرابی باتری خودروهای سنگین

با توجه به حساسیت عملکرد باتری خودروهای سنگین در زمان افت جریان لازم است که برسی دقیق‌تری به نحوه فعالیت این باتری‌ها داشت، اما اگر به صورت اضطراری نیازمند کمک رسانی شدید، لازم است درنظر داشته باشید که برای این نوع از باتری‌ها شارژ مخصوصی استفاده می‌شود که قابلیت اتصال به شبکه برق شهری را دارد. در شرایطی که نیاز به اعمال شارژ به باتری را داشته باشید یا بخواهید در حالت خاموش بودن خودرو اقدام به شارژ رسانی به باتری‌ها کنید، این دستگاه‌ها وسیله‌های مناسبی به حساب می‌آیند.

نکته‌ای-درباره-خودروهای-تجاری-سبک

نکته‌ای درباره خودروهای تجاری سبک

انواع مینی‌بوس‌ها، کامیونت‌ها و سایر وسایل نقلیه سنگینی که در دسته‌بندی ای پایین‌تری قرار می‌گیرند، باوجود اینکه باتری مورد نیاز آنها باید از انواع ۲۴ ولتی باشد، اما آمپراژ آنها کمتر است و ممکن است نیاز آنها محدود به آمپرهایی نزدیک به خودروهای سواری همچون ۹۰ آمپر ساعت باشد. همچنین در مورد باتری‌های با آمپراژ بالاتر نیز لازم به ذکر است که بسیاری از برندها در بازه‌های ۲۰۰ صرفا اقدام به عرضه باتری‌های غیر سیلد یا اسیدی می‌کنند. این درحالی است که باتوجه به علاقه و سطح فناوری بالاتر باتری‌های سیلد، بسیاری از مالکان ترجیح به استفاده از این نوع باتری دارند.

تهیه-باتری-خودروهای-سنگین-در-آرکا باتری

تهیه باتری خودروهای سنگین در آرکا باتری

باتوجه به تنوع برندها و محصولاتی که آرکا باتری در مجموعه خود به مشتریان پیشنهاد می‌دهد، این امکان وجود دارد که دارندگان خودروهای سنگین یا ناوگان‌های حمل‌ونقل عمومی، خصوصی یا خدماتی از میان برندهای مختلف اقدام به انتخاب محصول موردنظر خود کنند. از میان برندهای ایرانی که آرکا باتری امکان خرید آنها را برای سنگین سواران فراهم کرده می‌توان به واریان، نیو آرمو، اربیتال وان، سیلور پلاس و سوزوکی اشاره کرد. نکته پایانی قابل ذکر این است که باتری فرسوده خودروهای سنگین ارزشگذاری قیمتی بالاتر در زمان تعویض با باتری نو خواهند داشت، این موردی است که بسیاری از باتری‌سازی‌ها و باتری فروش‌‌ها به آن اشاره نمی‌کند و باتری خودروهای سنگین را نزدیک به انواع سواری از مالک خریداری می‌کنند. شما از محل قرارگیری باتری در انواع خودروهای سنگین همچون اتوبوس، مینی‌بوس، کامیونت، کامیون، تریلی، وسایل راه‌سازی، ساختمانی و معدنی آگاه هستید؟

نویسنده :سعید دکامین

باتری کامیون

باتری مینی بوس

ماشین سنگین

باتری ماشین سنگین

خودروهای سنگین

انتخاب باتری

باتری‌های سنگین


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.