پیشگیری از خرابی باتری را از فصل گرم سال شروع کنید۱۴۰۰/۰۱/۱۰
پیشگیری از خرابی باتری را از فصل گرم سال شروع کنید

پیشگیری از خرابی باتری را از فصل گرم سال شروع کنید

گرمای تابستان برای بسیاری از اجزای داخلی خودرو به شدت مضر و آسیب‌رسان است و هرچقدر که دمای هوا بالاتر برود، فشار وارد شده افزایش پیدا می‌کند. اما یکی از قطعاتی که این فشار را تحمل می‌کند و بعدا نتیجه فشار وارد شده را احساس می‌کنید، باتری خودرو است. به این ترتیب که باتری‌های در فصول گرم سال با افزایش دما همراه می‌شوند و سپس در فصول سرد سال نتیجه این فشار وارد شده را به صورت استارت‌های مکرر در ساعت اولیه صبح‌های یخبندان زمستان مشاهده خواهید کرد، در واقع بین آسیب وارد شده تا زمان درک این آسیب ممکن است فاصله زمانی شش ماه وجود داشته باشد. باوجود اینکه هر باتری عمر اختصاصی خود را دارد، اما با رعایت این موارد می‌توان کمک کرد تا در همین مدت زمان به بهترین شکل عمل کند و در واقع باتری عاملی نباشد که به صورت ناگهانی و خارج از برنامه باعث ایجاد دردسر برای شما شود. پیشنهاد اصلی آرکا باتری برای شما احتیاط بیشتر در فصول گرم سال است. به طور قطع پارک کردن در سایه و یا استفاده از کاور در زمانی که به مدت طولانی از خودرو استفاده نمی‌کنید به عنوان یک روش ساده کمک می‌کند که حرارت کمتری وارد محفظه موتور و حتی کابین خودرو شود. اما برای حفاظت کامل لازم است که موارد بیشتری را رعایت کنید. این روش‌ها باعث می‌شود که اطمینان داشته باشید که باتری طی تابستان و سایر روزهای گرم سال آسیب‌کمتری ببیند. در این جا ۷ روش اصلی برای حفاظت از باتری‌ها معرفی می‌کنیم.

تست-کردن-باتری‌ها

تست کردن باتری‌ها

پیش از هر اقدامی لازم است که شرایط فعالیت باتری را به یک متخصص نشان دهید. شاید قطعه باتری جزو مواردی باشد که صرفا در زمان خرابی به متخصص آن مراجعه می‌کنند، اما اگر شما این روتین را کنار بزنید و پیش از خرابی به متخصص مراجعه کنید، در نهایت زمان مراجعه شما به متخصص هم به تعویق می‌افتد. یک متخصص به جزئیاتی توجه می‌کند که شاید شما به آنها دقت نداشته باشید. از جمله این موارد می‌توان به محل قرارگیری باتری، لرزش آن در محل و سایر مواردی که می‌تواند در تغییر موقعیت باتری تاثیرگذار باشد را بررسی کند و یا روی نحوه انتقال حرارت باتری بررسی انجام شود. شاید شما بتوانید عیب‌یابی‌های ساده را توسط خودتان انجام دهید، مثالا قرارگرفتن باتری داخل براکت آن یا اتصال صحیح کابل‌ها. اما تشخیص و پیشگیری خردگی‌ها یا اتصالات بسیار ریز شاید توسط شما امکان‌پذیر نباشد. به عنوان یک قانون درنظر داشته باشید که بررسی باتری هر خودرو را می‌توانید به صورت حداقل یکبار در سال انجام دهید. اما در هر صورت اگر یک باتری را به مدت سه سال است که تعویض نکرده‌اید، بهتر است حداقل در تابستان نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

در مقاله مهمترین مشکلات باتری ها بیشتر به این موضوع اشاره کرده‌ایم.

بررسی-ضد-یخ-(مایع-خنک‌کننده)

بررسی ضد یخ (مایع خنک‌کننده)

مایعی که معمولا به خاطر اضافه کردن ضدیخ و ضدجوش بیشتر با رنگ سبز دیده می‌شود، همیشه در بین موتور و رادیاتور در جریان است. علت اصلی استفاده از این مایع کاهش دمای کلی محفظه داخل کاپوت است. در صورتی که این روند به نحو صحیح خود پیش نرود، موتور گرم شده؛ حرارت آن به بقیه قطعات سرایت می‌کند و در مجموع دمای داخل کاپوت افزایش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از چنین مشکلی که قطعا به حساس‌ترین قطعات خودرو فشار وارد می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم که همیشه به بررسی شرایط مایع اصلی خنک‌کننده خودرو بپردازید.

تسمه‌ها-را-بررسی-کنید

تسمه‌ها را بررسی کنید

دینام خودرو به وسیله تسمه‌های متصل به میل‌لنگ فعالیت می‌کند و درصورتی که این تسمه‌ها آسیب دیده باشند، احتمال پاره شدن آن و قطع شدن روند فعالیت دینام و شارژ‌ باتری می‌شود. در نهایت درصورتی که باتری با شارژ کامل اقدام به انتقال نیرو به استارت برای آغاز فعالیت پیشرانه نکند، این فشار مضاعف باعث کاهش عمر باتری می‌شود. برای اطمینان از فعالیت تسمه دینام لازم است که بررسی کنید که خوردگی در این قطعه وجود نداشته باشد و همچنین شل یا سفت بودن تسمه بین مسیر حرکتش را نیز بررسی کنید. درصورتی که احساس می‌کنید تسمه‌ها آسیب دیده‌اند بهتر است پیش از آغاز تابستان آنها را تعویض کنید.

باتری-جدیدتری-تهیه-کنید

باتری جدیدتری تهیه کنید

این نکته صرفا مختص افرادی است که از خودروهایی استفاده می‌کنند که مجهز به باتری‌های خیلی قدیمی هستند که امکان باز کردن در هر سلول آن و شارژ کردن مایع الکترولیت وجود داشت. اولین عیب این نوع از باتری این است که درصورت انتقال حرارت به آن مایع الکترولیت به سرعت تبخیر می‌شود. همین اتفاق باعث می‌شود که آسیب رسیدن به باتری افزایش پیدا کند و در واقع این نوع از باتری حساسیت بیشتری نسبت به افزایش دما دارند. در واقع از این مرحله می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدام‌ها برای اطمینان از تابستانی امن یاد کرد.

تعمیرات-دوره‌ای-خودرو-را-جدی-بگیرد

تعمیرات دوره‌ای خودرو را جدی بگیرد

روند نگهداری از خودرو شامل بررسی و تعویض قطعاتی خاصی همچون کلاچ، روغن موتور یا بسیاری از موارد دیگری است که خرابی آنها باعث ایجاد مشکل در فعالیت کل سیستم می‌شود، به عنوان مثال شاید باور نکنید که تعویض به موقع تایرها چه تاثیر زیادی روی کاهش مصرف سوخت و حتی افزایش طول عمر باتری داشته باشد.

شرایط-باتری-را-چک-کنید

شرایط باتری را چک کنید

باوجود اینکه باتری‌های جدید نیازی به بررسی سطح الکترولیت ندارند، اما درنظر داشته باشید که در همین نوع از باتری‌ها نیز احتمال تبخیر تمام مایع الکترولیت وجود دارد و باوجود درنظر گرفتن ساختاری برای بازگشت مایع تبخیر شده، ممکن است این مایع از سایر درزها فرار کرده و باتری بدون این مایع فعالیت کند. در این شرایط رنگ نشانگر باتری تغییر پیدا می‌‌کند، ولی بهتر است پیش از وقوع چنین شرایطی از آن پیشگیری کنید.

اقدامات-احتیاطی-عمومی

اقدامات احتیاطی عمومی

به طور کلی لازم است که دمای خودرو را در این فصل کاهش دهیم تا فشار کمتری به آن وارد شود، این دستور حتی در شرایط پارک خودرو نیز برقرار است. به عنوان مثال توصیه می‌شود اگر در پشت ترافیک قرار دارید، از استارت زدن‌های مکرر جلوگیری کنید و یا  درصورتی که در پارک قرار دارید، سعی کنید در شرایط اقدام به استارت زدن به خودرو کنید که به خاطر ماندن خودرو زیر آفتاب در مدت زمان طولانی، دمای خودرو افزایش پیدا نکرده باشد. برای جلوگیری از چنین شرایطی همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم می‌توانید از کاورهای برزنتی یا پارچه‌ای برای بدنه خودرو استفاده کنید و یا خودرو را در محل سایه پارک کنید. توصیه مهم دیگر این است که در هنگامی که خودرو حرکت نمی‌کند و قرار نیست به این زودی‌ها هم حرکت کنید، ترجیحا موتور را خاموش کنید تا دمای محفظه کاپوت کاهش پیدا کند.

فکر می‌کنید کدام یک از این موارد در کاهش عمر باتری در هنگام تابستان بیشتری تاثیر را داشته باشد؟

نویسنده :فرزین شمس

نگهداری باتری

سرویس ماشین

نگهداری ماشین

پیشگیری از خرابی باتری

حفاظت باتری


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.