انواع مختلف باتری خودرو۱۳۹۸/۰۸/۱۲
باتری خودرو

باتری خودرو


انواع مختلف باتری خودرو

انواع مختلفی از باتری خودرو وجود دارد که هر کدام طبقه بندی خاص خود را دارند. امروزه محبوب ترین و رایج ترین وسایل نقلیه موجود در جاده ، باتری های اسید سرب ، بخصوص مدل های سیلابی ، ژل و AGM است. در حالی که هر یک از این نوع ها از همان واکنش های شیمیایی یکسان تبعیت می کنند،  اما  طول عمر ، قدرت و نیازهای نگهداری بین آنها متفاوت است.

سیلابی


باتری های اسید سرب سیلاب یمتداول ترین باتری مورد استفاده امروز است. با نام محلول الکترولیت آزاد نیز شهرت یافته اند. ، باتری های سیلابی در صورت عدم اطمینان کامل از وسیله نقلیه ، مستعد ابتلا خرابی و نشتی هستند. این دسته از باتری های اسیدی، خود به دو دسته  معمولی و سیلد تقسیم می شوند. ، باتری های سیلابی به نگهداری و مراقبت بسیار کمی احتیاج دارند (جایگزی کردن محلول الکترولیت با اسید و آب) و یا بدون تعمیر و نگهداری کاملاً به این معنی هستند که در پایان عمر آن ها نیاز به تعویض دارند.

ژل


برخلاف باتری های آب سیلابی، باتری خودرو سرب اسید از یک ماده مانند Jell-O به جای محلول الکترولیت مایع برای جلوگیری از نشت استفاده می کنند و پوشش الکترولیتی مداوم را در اطراف صفحات سرب ایجاد می کنند. در حالی که این نوع باتری از نظر جلوگیری از نشت و عدم نگهداری از آن بسیار مناسب تر است ، باتری های ژل مستعد بیشتر در برابر ناسازگاری ولتاژ هستند و باید در پایان عمر آن ها حما جایگزین شوند.

AGM


برخلاف دو نوع قبلی باتری های اسید سرب ، باتری های AGM از ورق های فایبرگلاس برای جدا کردن صفحات سرب و الکترولیت استفاده می کنند. این باتری ها بسیار پایدار و مقاوم در برابر نشت هستند زیرا هیچ راه حل در اطراف وجود ندارد. علاوه بر پایداری بیشتر ، باتریهای AGM مسلماً کارآمدترین نوع اسید سرب هستند زیرا در شرایط سردتر عملکرد بیشتری دارند (آمپر بسیار بالاتر) ، عمر طولانی تری دارند و سریع شارژ می شوند.


باتری لیتیوم یون 


استفاده از باتری های لیتیوم در اتومبیل ها ، موتور سیکلت ها ، وسایل نقلیه سنگین و تجهیزات خارج از جاده به سرعت در حال افزایش است. برای بهبود عملکرد شارژ / تخلیه ، صرفه جویی در وزن ، صرفه جویی در فضای مصرفی ، افزایش طول عمر و جلوگیری از استفاده از سرب در محیط ،  باتری های لیتیومی در حال جایگزینی با باتری های سرب اسید می باشند. 

پس از درک برخی از متداول ترین انواع باتری خودرو ، زمان آن رسیده که باتری مناسب وسیله نقلیه خود را پیدا کنید. در زیر چند اصطلاح اصلی برای دانستن هنگام خرید باتری جدید برای اطمینان از پیدا کردن آنچه مورد نیاز شماست ، آورده شده است.
شماره گروه: شماره گروه باتری یا شماره BCI ، طول ، عرض و ارتفاع مورد باتری فیزیکی ، و همچنین محل قرار گیری پایانه ها و قطب بودن آنها را نشان می دهد. این بسیار مهم است زیرا شما نمی خواهید باتری خریداری کنید که متناسب با وسیله نقلیه شما نباشد یا دارای قطب های متضاد باشد.
ظرفیت اسمی: ظرفیت اسمی یکی از پارامترهای مهم انتخاب باتری خودرو می باشد و معمولا در دفترچه راهنمای خودرو، میزان ظرفیت اسمی درج شده است، که باتری باید هماهنگ با ظرفیت اسمی خودرو تهیه شود. 
تاریخ تولید: یکی دیگر از نکاتی که در خرید باتری خودرو باید به آن دقت شود، زمان و تاریخ تولید آن می باشد. 
ظرفیت ذخیره: ظرفیت ذخیره باتری مقدار زمانی است که باتری حداکثر توان مصرفی را قبل از تخلیه کامل ارائه می دهد. 
ضمانتنامه: ضمانت باتری خودرو می تواند در بین تولید کنندگان متفاوت باشد. برخی از ضمانت ها دارای جایگزینی رایگان برای عمر گارانتی هستند. برخی دیگر ضمانت ارزان قیمت را ارائه می دهند که فقط بازپرداخت جزئی را امکان پذیر می کند. ضمانت هایی نیز وجود دارد که ممکن است ترکیبی از این دو نوع مختلف ضمانت را ارائه دهد.

شرایط آب و هوایی: کی دیگر از نکات مهم، شرایط آب و هوایی باتری خودرو می باشد. باتری هایی که مناسب برای آب و هوای سرد تولید شده باشند، یک برچسب N  بر روی آن ها وجود دارد و آن هایی که مناسب آب و هوای گرم باشند، یک برچسب S بر روی آن ها قرار دارد. 

نویسنده :عرفان ملایی

باتری

خودرو


رای :
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.