20 محصول از خودروسازی ایران حذف شد۱۳۹۸/۰۶/۲۵
20 محصول از خودروسازی ایران حذف شد

20 محصول از خودروسازی ایران حذف شد

گزارش هایی که از خودرو سازی های کشور مشاهده می شود نشان می دهد طی یک سال که از تحریم صنعت خودرو ایران می گذرد 20 محصولی که همه منتاژ به حساب می آیند تولیدشان متوقف شده است.
با خروج آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودروی  ایران به تدریج تولید برخی خودرو ها متوقف شد؛هر چند شرکت های خودرو سازی با توجه به ذخیره قطعات در بازه زمانی سه ماهه حد فاصل نقص برجام تا آغاز تحریم توانستند چند ماهی به تولیداتشان ادامه دهند اما باز هم با اتمام قطعات دومینوی توقف تولید برخی از محصولات منتاژی آعاز شد.
این موضوع تبعات سنگینی برای شرکت های خودرو سازی به همراه داشته که یکی از این موارد تعهدات معوق است؛با توقف تولید ایت خودرو ها باید چه کرد؟این موضوع باعث اعتراض زیادی از مشتریان شده و شرکت های خودرو سازی در این مدت سعی بر این داشته اند که با ارائه طرح های پر هزینه از جمله پرداخت سود 45 درصدی آنها را راضی به انصراف کنند.
 در کنار تعهدات معوق، افزایش هزینه‌های سربار تولید به خصوص در ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو، دیگر اتفاق ناخوشایندی محسوب می‌شود که در پی موج توقف تولید خودروها رخ داده است. ازآنجاکه این سه خودروساز به دلیل اتصال به دولت، مجاز به کاهش هزینه‌ها از دو ناحیه تعدیل نیرو و افزایش قیمت نیستند، از دست رفتن برخی محصولات شان سبب افزایش هزینه‌های سربار تولید شده است. در حال حاضر کارگران خطوط تولید محصولات حذف شده، احتمالا در سایر خطوط به کار گرفته شده‌اند. این بدان معناست که بهره وری در خودروسازی ایران بیش از پیش کاهش یافته است، زیرا تنوع و تیراژ محصولات با نیروی انسانی موجود همخوانی ندارد. در این بین، ایران خودرو با توجه به تولید محصولات پر تیراژی مانند گروه پژو و سمند، توانسته همچنان سرپا بماند هرچند با افتی شدید در تولید طی یکی سال و اندی گذشته دست به گریبان است. ایران خودرو در دوران تحریم و تا به امروز، سه محصول خود شامل سوزوکی گرند ویتارا، تندر-۹۰ معمولی و تندر-۹۰ اتومات را از دست داده است. هنوز مشخص نیست آیا ایران خودرو می‌تواند محصولاتی مانند هایما و دانگ فنگ را که به شرکای خارجی تعلق دارند، حفظ کند یا نه؟ همچنین احتمال اینکه پژو ۲۰۰۸ نیز به لیست محصولات حذف شده آبی‌های جاده مخصوص اضافه شود، بسیار زیاد است
 

نویسنده :احسان نوروزی

خودرو

صنعت خودرو

خودروسازی

توقف تولید

ایران خودرو

سایپا

رنو


استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.