معضل خودروهای فرسوده۱۳۹۸/۰۶/۳۱
خوردهای فرسوده معضل امروز کشور

خوردهای فرسوده معضل امروز کشور

خودروی فرسوده و زیان های محیط زیستی مسئله ای حل شده در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی است اما این مشکل در ایران روز به روز پیچیده تر می شود. تهران با رتبه 15 امین پایتخت آلوده جهان همچنان رکود شکنی میکند و تلاش دوستاران طبیعت و فعالان محیط زیست در جهت بهبود اوضاع همچنان با مشکلاتی مواجه است.
طبق آمار هر خودروی فرسوده بیش از 20 برابر خودروی سالم آلایندگی دارد و در کنار آلایندگی وحشتناک آن مصرف سوخت بیش دو نیم برابری نیز نبت به خودروهای استاندارد دارد. این آمار در کنار آمار تعداد خودروهای فرسوده در کشور باعث نگرانی بسیاری شده است.
چرا که با همین روال اسقاط خودروهای فرسوده در سال 1402 فقط در شهر تهران شاهد بیش از دو میلیون انواع خودرو و موتور سیکلت فرسوده خواهیم بود که حل آن دیگر به راحتی روزهای گذشته و یا حتی امروز نیست.
طرح اسقاط خودروهای فرسوده که در چند سال گذشته در کشور اجراییی می شد در حال حاضر با نوعی شکست قطعی مواجه شده است. خودرو سازان داخلی برخلاف عرف رایج دنیا یعنی تولید خودرو با دریافت خودروی فرسود دیگر کار نمی کنند. تغییرات بازار پولی کشور و قدیمی شدن تجهیزات صنعت خودرو باعث شده تا به اندازه کافی خودرو سازها را نتوان به اجرایی همچین سیاست هایی واردار کرد.
مصطفی جودی از اعضای هیات مدیره اسقاط و بازیافت کشور از اجرایی نشدن طرح اسقاط خودرو در کشور گلایه مند است و می گوید با وجود تعداد طرح های اساسی در دولت برای حذف این خودروهای هنوز هیچکدام از طرح های تهیه شده اجرایی نشده و همین امر آینده خطرناکی را به جهت تعداد و حجم آلایندگی خودروها و موتور سیکلت ها جلوی کشور قرار داده است.
 

نویسنده :علی رمضانی

خودرو

بازار خودرو

خودروی فرسوده

اسقاط

بازیافت


استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.